Badkar Gustavsberg 6316 Svart
Rek. pris 23 808 kr
16 599 kr
Se priset!

6316 Svart
16 599 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Badkar Gustavsberg 6316 Duo är ett klassiskt fristående badkar i emaljerad, titanlegerad stålplåt av högsta kvalitet helt i svart. Den tidlösa designen med två sluttande huvudändor gör det möjligt för två personer att bada samtidigt.
Badkaret levereras med:
- Avloppsrör (vitt)
- Bottenventil
Badkaret levereras utan bensats. Du kan beställa till fötter (2 fötter per paket). Dessa fötter är ställbara för att badkaret ska stå plant och säkert på alla ytor och är tillverkade i pressgjuten aluminium.
OBS! Badkaret levereras utan bensats och utan blandare.
Badkaret levereras med:
- Avloppsrör (vitt)
- Bottenventil
Badkaret levereras utan bensats. Du kan beställa till fötter (2 fötter per paket). Dessa fötter är ställbara för att badkaret ska stå plant och säkert på alla ytor och är tillverkade i pressgjuten aluminium.
OBS! Badkaret levereras utan bensats och utan blandare.
Varumärke
GustavsbergBeskrivning
Badkar Gustavsberg 6316 Duo är ett klassiskt fristående badkar i emaljerad, titanlegerad stålplåt av högsta kvalitet helt i svart. Den tidlösa designen med två sluttande huvudändor gör det möjligt för två personer att bada samtidigt.
Badkaret levereras med:
- Avloppsrör (vitt)
- Bottenventil
Badkaret levereras utan bensats. Du kan beställa till fötter (2 fötter per paket). Dessa fötter är ställbara för att badkaret ska stå plant och säkert på alla ytor och är tillverkade i pressgjuten aluminium.
OBS! Badkaret levereras utan bensats och utan blandare.
Badkaret levereras med:
- Avloppsrör (vitt)
- Bottenventil
Badkaret levereras utan bensats. Du kan beställa till fötter (2 fötter per paket). Dessa fötter är ställbara för att badkaret ska stå plant och säkert på alla ytor och är tillverkade i pressgjuten aluminium.
OBS! Badkaret levereras utan bensats och utan blandare.
Få saker i livet går upp emot att stiga ned i ett hett bad. Badets avstressande och muskelavslappnande effekt är mycket svåröverträffad. Badkar från Gustavsberg är inte indelade i produktserier eftersom de passar bra in i de flesta badrum och med alla övriga produkter.
OBS! Fötter ingår inte. Finns att köpa till (2fötter per paket).
Övrigt
- Utvändigt emaljerad bassäng.
- Utan front, förenklar städning.
-Badkarsfötter i vitt, svart eller krom.
- Komplett med monterad bottenventil och avloppsrör.
- Antihalkbehandlad botten som tillval för säkrare bad.
- Ställbara fötter, karet står stadigt även på ojämna golv.
- Glazeplus som tillval för snabb och miljövänlig rengöring.
Detta medföljer
- Bottenventil.
- Avloppsrör Vit.
Montering
De fyra fötterna monteras med två bultar på de fastsvetsade fästena på karets undersida. Utloppsröret av plast kapas och ansluts till golvbrunn. Justera badkaret i våg med de ställbara fötterna (ställbarhet 25 mm).
OBS! Fötter ingår inte. Finns att köpa till (2fötter per paket).
Övrigt
- Utvändigt emaljerad bassäng.
- Utan front, förenklar städning.
-Badkarsfötter i vitt, svart eller krom.
- Komplett med monterad bottenventil och avloppsrör.
- Antihalkbehandlad botten som tillval för säkrare bad.
- Ställbara fötter, karet står stadigt även på ojämna golv.
- Glazeplus som tillval för snabb och miljövänlig rengöring.
Detta medföljer
- Bottenventil.
- Avloppsrör Vit.
Montering
De fyra fötterna monteras med två bultar på de fastsvetsade fästena på karets undersida. Utloppsröret av plast kapas och ansluts till golvbrunn. Justera badkaret i våg med de ställbara fötterna (ställbarhet 25 mm).
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Gustavsberg |
| Art.Nr. | GB2063165601 |
| Längd | 1580 mm |
| Material | Stålplåt |
| Produkttyp | Tassbadkar |
| Bredd | 680 mm |
| Höjd | 550 mm |
| Färg | Svart |
| Blandare | Nej |
| Front och Gavel | Helgjutet kar |
| Baddjup | 420 mm |
| Bottenventil | Ja |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Placering | Fristående |
| Form | Oval |
| Volym | 186 l |
| Vikt | 55,5 kg |
| Garanti | 2 år |
| Antal Personer | 2 st |
| Baddjup | 420 cm |
| RSK-nr | 7321257 |
| EAN-nr | 4038565006720 |




