Badkar Bathlife Behag
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Behag

Badkaret är tillverkat av glasfiberförstärkt sanitetsakryl som är ett hållbart material som är lätt att rengöra. Badkaret finns i flera storlekar och i höger- och vänsterutförande.
Badkaret levereras med:
- Front och gavel
- Ställbara fötter
- Bottenventil
- Avloppsslang
OBS! Badkaret levereras utan blandare.
Beskrivning
Badkaret är tillverkat av glasfiberförstärkt sanitetsakryl som är ett hållbart material som är lätt att rengöra. Badkaret finns i flera storlekar och i höger- och vänsterutförande.
Badkaret levereras med:
- Front och gavel
- Ställbara fötter
- Bottenventil
- Avloppsslang
OBS! Badkaret levereras utan blandare.
Recensioner
Mycket snyggt badkar
Snygg och stilrent badkar! Gillar att det är prickar/upphöjningar i duschdelen för att motverka halkrisken☺️
Katastrof Spricka i karet, jätte tydligt. Dåligt att jag själv fick göra mig av med det
Jättebra men kommer säkert bli svårt att behöva dra ut hela för att städa under. Fin och minimalistisk.
Bästa köpet extremt skönt badkar snyggt och bra att duscha i för de inte är trångt
Gillar formen då den fungerar fint som dusch och badkar och samtidigt ger lite mer utrymme i badrummet. Tittade på detta och en dyrare variant men valde detta just pga priset i kombination med små barn. I butiken fanns inget butiksexemplar och personalen hade bristande kunskap om produkten. Vi undrade bl.a om ”sittdelen” sluttade i ryggen för bättre komfort. Inget svar på det. Med produkten hemma, nej, mycket blygsam lutning. Kunde inte få någon info om bottenventilen. Den är, tyvärr likt på många andra badkar idag (baserat på de jag sett som visningsex), med ”pop-up”. HELT värdelöst när man har barn som leker i badkaret och råkar sätta sig på den, plötsligt inser man att hälften av allt vatten runnit ut... tyvärr verkar det dock inte existera bra bottenventiler längre, så oavsett vilket badkar man köpt hade man nog fått leva med det.
Lyxigt badkar. Passade bra med den olika bredden när badrummet var litet och blev som en fyrkantig duschyta.
Aningen knepigt att få dit slangen till brunnen. Lite trång i sittdelen då den är rak i sidorna. I övrigt är jag supernöjd då vi oftast duschar.
Badkaret är snyggt och en bra lösning när man både vill kunna duscha och bada. Tyvärr är fronten fast och det finns ingen lucka för att komma åt golvbrunnen. Detta innebär att badkaret behöver lyftas när man ska rengöra under. Jag har en duschvägg till badkaret och detta rekommenderar jag ingen annan. För att rengöra brunnen måste jag montera ner duschdörren och sedan lyfta badkaret. Denna procedur som man som tur är inte behöver göra så ofta, förtar att kombinerad dusch och bad i övrigt känns väldigt praktiskt.
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | BEHAG1500R1WAVBBAB |
| Utförande | Höger, Vänster |
| Längd | 1500, 1700 mm |
| Material | Akryl |
| Typ | Hörnbadkar |
| Bredd | 850 mm |
| Höjd | 550 mm |
| Serie | Behag |
| Färg | Vit |
| Blandare | Nej |
| Front och Gavel | Ja |
| Bottenventil | Ja |
| Placering | Hörn |
| Form | Rektangulär |
| Baddjup | 410 mm |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Antal Personer | 1 st |
| Vikt | 32, 37 kg |
