Handdukskrok Tapwell TA242 2-pack
fr.295 kr
Välj variant

TA242 2-pack
295 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-3 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
TapwellBeskrivning
En stilren och praktisk handdukskrok från Tapwell som säljs i 2-pack.
När det gäller Tapwells armaturer finns det också några ord att säga om materialvalen, den funktionella kvalitén och designen: Tapwell lägger all tillverkning i Italien, som är världsledande när det gäller teknik, material och design. Tillsammans med Tapwells stora kännedom om svenska byggnormer, installationsmetoder och konsumentönskemål – och deras förmåga att översätta dessa i tydliga kravspecifikationer – kan resultatet bara bli ett: hög kvalitet och innovativ design till bra priser.
Rengöring
Ytan torkas av med en mjuk trasa och ljummet vatten och eventuellt med tvållösning. Ytan tål inte basiska, sura, kalklösande eller slipande rengöringsmedel.
OBS! Mässing- och kopparytor är handpolerade på fabriken. Eftersom Tapwell endast använder en naturlig metall, bildar ytan patina över tiden vilket kan ge en mörk och robust ton (se exempel på bild ovan). Detta ser ut som en form av mörka fläckar där fukt har hittats. Detta är en naturlig reaktion när metallen kommer i kontakt med syre och vatten. Eftersom alla Tapwellblandare testas med vattentryck före leverans från deras fabrik kan kondens finnas kvar i kartongen, vilket kan göra patineringsprocessen kan börja även innan produkten är på plats. På mässing är det möjligt att återställa den ursprungliga glansytan, genom att polera med mässingsputs.
Rengöring
Ytan torkas av med en mjuk trasa och ljummet vatten och eventuellt med tvållösning. Ytan tål inte basiska, sura, kalklösande eller slipande rengöringsmedel.
OBS! Mässing- och kopparytor är handpolerade på fabriken. Eftersom Tapwell endast använder en naturlig metall, bildar ytan patina över tiden vilket kan ge en mörk och robust ton (se exempel på bild ovan). Detta ser ut som en form av mörka fläckar där fukt har hittats. Detta är en naturlig reaktion när metallen kommer i kontakt med syre och vatten. Eftersom alla Tapwellblandare testas med vattentryck före leverans från deras fabrik kan kondens finnas kvar i kartongen, vilket kan göra patineringsprocessen kan börja även innan produkten är på plats. På mässing är det möjligt att återställa den ursprungliga glansytan, genom att polera med mässingsputs.
Recensioner
Christina WVerifierad köpare
för 1 år sedanCarina EVerifierad köpare
för 2 år sedanSnabb leverans, bra pris nöjd med produkten
+ Snabb och fri leverans
Lisa PVerifierad köpare
för 2 år sedanSnygga krokar som passar i vårt gråsvarta badrum
VeronicaVerifierad köpare
för 2 år sedanLena GVerifierad köpare
för 2 år sedanSnygga och gedigna
Maria RVerifierad köpare
för 2 år sedanStilren och toppkvalitet
CarolineVerifierad köpare
för 4 år sedanSå snygg! Lätt att montera
Egenskaper
| Varumärke | Tapwell |
| Yta | Blank, Matt |
| Bredd | 22 mm |
| Antal Krokar | 1 |
| Montering | Skruvas |
| Färg | Black Chrome, Borstad Black Chrome, Borstad Nickel, Brons, Honey Gold, Koppar, Krom, Polerad Mässing, Svart Matt |
| Produkttyp | Handdukskrok |
| Material | Mässing |
| Antal (st/frp) | 2 st/frp |
| Höjd | 36,7 mm |
| Serie | TA |
| Djup | 50 mm |
| Diameter | 22 mm |
| Väggmonterad | Ja |
| Tillverkarens Art.Nr. | 9419060, 9419061, 9419071, 9419072, 9420505, 9421174, 9425851 |


