Dusch- och Badkarsblandare Tapwell EVM026-160
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

EVM026-160

Beskrivning
Komplettera med ett matchande blandarfäste.
Om ytorna
- Mässing är ett material som med tiden får en vacker patina men kan putsas upp med mässingsputs.
- Koppar får också patina, kraftigare och mörkare än mässingen. Varken koppar eller Grottesco (rå/obehandlad mässing) bör poleras.
Eftersom alla Tapwellblandare testas med vattentryck före leverans från deras fabrik kan kondens finnas kvar i kartongen, vilket kan göra patineringsprocessen kan börja även innan produkten är på plats.
Installation
Vid installation måste ledningarna fram till blandarna renspolas innan montering.
Rengöring
Ytan torkas av med en mjuk trasa och ljummet vatten och eventuellt med tvållösning. Ytan tål inte basiska, sura, kalklösande eller slipande rengöringsmedel.
Dokument
Recensioner
Väldigt dålig kvalitet då våt fläckar inte går att få bort
Inte installerat än. Hoppas badkaret får plats eftersom det blev ett missförstånd vid beställningen.
Väldigt fin produkt, kan rekommenderas. Duschmunstycket kunde varit något kraftfullare.
Väldigt snygg och stilren. Supernöjd men hade fått full pott om duschstrålen gick att få lite mer spridd/mjukare stråle med.
Elegant och tar inte mycket fokus. Fick precis det vi beställde och önskade för ett rimligt pris!
Snygg, men dåligt tryck, även vid byte av handdusch. Rekommenderas inte vid långt hår:
Supernöjd!! Som på bild.
Älskar utseendet!! Supersnygg och smarta funktioner men slangen är lite för styv. Kan dock vara för den är ny, så det kanske blir bättre. :)
Snygg och praktisk
Än så länge nöjd
Liten och smidig. Smälter bra in i en modern badrumsmiljö.
Snygg design och praktisk att använda.
Egenskaper
| Varumärke | Tapwell |
| Art.Nr. | 337048T |
| Typ | Badkarsblandare |
| Färg | Black Chrome, Borstad Black Chrome, Borstad Nickel, Bronze, Honey Gold, Koppar, Krom, Mattsvart, Polerad Mässing |
| Piputsprång | 115 mm |
| Grepp | Ettgreppsblandare, Tvågreppsblandare |
| Bredd | 302 mm |
| Djup | 192 mm |
| CC-mått | 160 mm |
| Montering | För vägg |
| Material | Mässing |
| Utlopp | Nedåt |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Handdusch | Ja |
| Termostat | Ja |
| Tillverkarens Art.Nr. | 9418674, 9418729, 9419304, 9419310, 9420359, 9421011 |
