Tvättställsblandare Burlington Riviera RIV8
fr.4 750 kr
fr.4 133 krSpara 13 %Kampanj
Välj variant

Riviera RIV8
4 133 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Tvättställsblandare Burlington Riviera RIV8 är en tvågreppsblandare som är tillverkad i mässing och har en stilren retrodesign.
Varumärke
BurlingtonBeskrivning
Tvättställsblandare Burlington Riviera RIV8 är en tvågreppsblandare som är tillverkad i mässing och har en stilren retrodesign.
Denna blandare är ett perfekt val för dig som vill addera en touch av tidlös elegans till ditt badrum. Den klassiska retrodesignen gör att den sticker ut från mängden och passar utmärkt i badrum med klassisk stil.
Välj mellan olika färger. Komplettera med ett bottenventil, vattenlås och tvättställ.
Bra att veta
Blandarna från Burlington är anpassade efter brittiskt vattentryck. Vattentrycket måste därför kontrolleras så att det inte är över 5–10 bar, då krävs en tryckregulator. Tryckregulator köper du genom din rörmokare.
Installation
Innan installationen så måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
För att rengöra så torka produkten med en mjuk och ren trasa. Rengöringsmedel eller tvålvatten kan användas, dock så ska skrubbmedel inte användas.
Välj mellan olika färger. Komplettera med ett bottenventil, vattenlås och tvättställ.
Bra att veta
Blandarna från Burlington är anpassade efter brittiskt vattentryck. Vattentrycket måste därför kontrolleras så att det inte är över 5–10 bar, då krävs en tryckregulator. Tryckregulator köper du genom din rörmokare.
Installation
Innan installationen så måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
För att rengöra så torka produkten med en mjuk och ren trasa. Rengöringsmedel eller tvålvatten kan användas, dock så ska skrubbmedel inte användas.
Egenskaper
| Varumärke | Burlington |
| Serie | Riviera |
| Produkttyp | To-greps blander |
| Färg | Gull, Krom |
| Höjd | 230 mm |
| Bottenventil | Nei |
| Piputsprång | 130 mm |
| Grepp | To-greps blander |
| Svängbar Pip | Ja |
| Anslutning Vatten | G 1/2 |
| Djup | 130 mm |
| Vikt | 1,78 kg |
| Material | Messing |
| Garanti | 2 år |
| Tillverkargaranti | 2 years |
