Tvättställsblandare FM Mattsson 9000E ll med TryckpluggventilMed anslutning slät ände Ø10 mm
Rek. pris 2 697 kr
1 411 kr
Se priset!
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

9000E ll med Tryckpluggventil
Med anslutning slät ände Ø10 mm
1 411 kr
Förväntas åter i lager 2026-05-15
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Energiklassad tvättställsblandare med tryckplugg. Ekoflöde 6 l/min. Mjukstängning som förhindrar smällar och tryckstötar är standard, liksom keramisk tätning och inbyggd temperaturspärr. 5 års tryckgaranti. EcoSafe®. Finns även med silpluggventil eller lyftventil.
Varumärke
FM MattssonBeskrivning
Energiklassad tvättställsblandare med tryckplugg. Ekoflöde 6 l/min. Mjukstängning som förhindrar smällar och tryckstötar är standard, liksom keramisk tätning och inbyggd temperaturspärr. 5 års tryckgaranti. EcoSafe®. Finns även med silpluggventil eller lyftventil.
E i 9000E står för EcoSafe® och bygger på miljömedvetenhet i alla led, från minskad miljöbelastning i fabrik och materialval till energismarta funktioner som ger en miljövänlig och återvinningsbar slutprodukt. Exempel på detta är strålsamlarens ekoflöde. Ekoflöde innebär att kranen fungerar precis som vanligt, men flödet är begränsat genom luftinblandning i vattenstrålen vilket gör blandaren mycket energieffektiv.
Övrigt:
- EcoSafe®blandare
- Med Push-downventil i metall
- Mjukstängande med keramisk avstängning
- Inbyggd, lätt omställbar flödesbegränsning och temperaturspärr
- Strålsamlare med Eco Flow 6 l/min vid 3 bar
- Med Soft PEX®-rör
- Håltagning: Ø34–37 mm
Övrigt:
- EcoSafe®blandare
- Med Push-downventil i metall
- Mjukstängande med keramisk avstängning
- Inbyggd, lätt omställbar flödesbegränsning och temperaturspärr
- Strålsamlare med Eco Flow 6 l/min vid 3 bar
- Med Soft PEX®-rör
- Håltagning: Ø34–37 mm
Dokument
Recensioner
Jonas OVerifierad köpare
för 1 år sedanFin blandare som känns som kvalitet.
Lasse KVerifierad köpare
för 4 år sedanFM Mattsson är ju kvalité så det är ju en riktigt bra kran. Men.. flödesbegränsningen, det tar ju evigheter innan det kommer varmt (eller kallt) vatten. Man får sätta på vattnet direkt när man kommer in i badrummet för att få önskad temperatur. Finns en inställning för flödet men den är redan på högsta, tydligen är det någon luftinblandning, som är okej när man fått rätt temperatur, men innan...
+ FM Mattsson
- Flödesbegränsningen!
Inger BVerifierad köpare
för 7 år sedanVi har denna tvättställsblandare i annat badrum. I samband med renovering av badrum nummer två har vi valt samma blandare, eftersom vi är mycket nöjda med den.
Lady ESVerifierad köpare
för 7 år sedanBra tvättställsblandare, lätt att hålla ren. Lättanvänd.
Egenskaper
| Varumärke | FM Mattsson |
| Art.Nr. | 8063-5000 |
| Serie | 9000E |
| Produkttyp | Tvättställsblandare |
| Färg | Krom |
| Höjd | 157 mm |
| Bottenventil | Ja, Push-Open |
| Piputsprång | 100 mm |
| Grepp | Ettgreppsblandare |
| Svängbar Pip | Nej |
| Anslutning Vatten | Ø10 mm |
| Funktion | Ecosafe |
| RSK-nr | 8235454 |
| EAN-nr | 7391887232848 |

