Duschdörr Arrow Door Delvis Frostat Glas
fr.2 558 kr
Sänkt pris!på utvalda
Välj variant

Door Delvis Frostat Glas
2 558 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Duschdörr Arrow Door Delvis Frostat Glas är en snygg duschdörr för nichduschar. Dörren som kan öppnas både inåt och utåt monteras mellan fasta väggar och är tillverkad av 6 mm härdat säkerhetsglas med blankpolerade profiler och handtag. Duschdörrens lyftgångjärn höjer dörren vid öppning för att glaset inte ska skrapa i golvet.
Varumärke
ArrowBeskrivning
Duschdörr Arrow Door Delvis Frostat Glas är en snygg duschdörr för nichduschar. Dörren som kan öppnas både inåt och utåt monteras mellan fasta väggar och är tillverkad av 6 mm härdat säkerhetsglas med blankpolerade profiler och handtag. Duschdörrens lyftgångjärn höjer dörren vid öppning för att glaset inte ska skrapa i golvet.
Duschdörren är vändbar så att du både kan installera den på höger och vänster sida och den är ställbar 20 mm i sidled (exempelvis är dörren med bredden 900 mm ställbar från 872-897 mm), om du vill justera dörren ytterligare i sidled kan du köpa till breddningsprofil (finns som tillval). Dessutom medföljer distansbrickor med tjockleken 2 respektive 5 mm vilket gör att du kan justera dörren i höjdled.
Vattenavvisande tätningslister mot golv medföljer och denna duschdörr finns i flera storlekar.
Vattenavvisande tätningslister mot golv medföljer och denna duschdörr finns i flera storlekar.
Dokument
Recensioner
Anders GVerifierad köpare
för 7 år sedanSnygg och lätt att montera
Maria SVerifierad köpare
för 7 år sedanBra o fin med frostat glas på mitten.
MattiasVerifierad köpare
för 7 år sedanPrisvärd men har sina brister. Jag var tvungen att slipa ner skyddshattarna för skruvarna till handtaget för att de skulle gå in hela vägen. Tillverkningsprocessen har lämnat ringar på rutan efter sugkopparna som de förmodligen använt för lyft och hantering under tillverkning. Dessa är inte så enkla att få bort. För övrigt en stadig och prisvärd dörr.
+ Priset
+ Levereras med magnetlister för alla tänkbara monteringskombinationer
- Dålig passform på skyddshattar för skruvarna på handtagen
- Ringar efter sugkopparna (tillverkning) sitter kvar och är svåra att få bort
Karl-Lennart FVerifierad köpare
för 7 år sedanGustav P J TVerifierad köpare
för 7 år sedanBra dörr, lätt att sätta upp .
Bo S SVerifierad köpare
för 8 år sedanBra snygg dörr till hyfsat pris
Egenskaper
| Varumärke | Arrow |
| Produkttyp | Duschdörr |
| Bredd | 700, 800, 900, 1000 mm |
| Höjd | 1900 mm |
| Serie | Door |
| Profil | Aluminium |
| Färg | Silver |
| Glastyp | Frostat glas |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Mot vägg |
| Form | Rak |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Justerbar | 672-697, 772-797, 872-897, 972-997 mm |
| Vikt | 21,73, 25,56, 28,39, 34,22 kg |
