Duschdörr Noro Ice Focus DV Klarglas
4 230 kr
1 999 krSpara 53 %Kampanj
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Ice Focus DV Klarglas
1 999 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Duschdörr Noro Ice Focus DV Klarglas är en smidig duschdörr tillverkad av 6 mm härdat säkerhetglas med silvermatta aluminiumprofiler. Duschväggen har lyftgångjärn som lyfter dörren 5 mm vid öppning för att den inte ska ta i golvet och den är svängbar 180°, vilket gör att du kan vika undan dörren när duschen inte används för att frigöra mer plats i badrummet. Profilerna klarar utvändig rördragning upp till 35 mm från väggen.
Varumärke
NoroBeskrivning
Duschdörr Noro Ice Focus DV Klarglas är en smidig duschdörr tillverkad av 6 mm härdat säkerhetglas med silvermatta aluminiumprofiler. Duschväggen har lyftgångjärn som lyfter dörren 5 mm vid öppning för att den inte ska ta i golvet och den är svängbar 180°, vilket gör att du kan vika undan dörren när duschen inte används för att frigöra mer plats i badrummet. Profilerna klarar utvändig rördragning upp till 35 mm från väggen.
Skötselråd
För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra: skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är sHafas. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra: skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är sHafas. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
Dokument
Recensioner
Inger M HVerifierad köpare
för 7 år sedanÄr nöjd med min duschdörr. Lätt att montera och ser snyggt ut
Egenskaper
| Varumärke | Noro |
| Art.Nr. | 2228 |
| Storlek | 700x2000 mm |
| Produkttyp | Duschdörr |
| Bredd | 700 mm |
| Höjd | 2000 mm |
| Serie | Focus |
| Profil | Matt aluminium |
| Färg | Nickel |
| Blandare | Nej |
| Justerbar | 690-710 mm |
| Glastyp | Klarglas |
| Hängning | Vänster/Höger |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Mot vägg |
| Form | Rak |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Vikt | 26 kg |
| Ställbar | Ja |
| RSK-nr | 7341064 |
| EAN-nr | 7340032422283 |
