Duschkabin Bathlife Betrakta 90x90 Svart/Vit

Betrakta 90x90 Svart/Vit

Beskrivning
Handduschen har tre ståltyper för optimal komfort. Den bakre glasväggen har excentriska hål för montering av duschblandare med cc-mått 150. Du väljer vilken sida duschblandaren ska sitta på vid montering av de bakre väggarna. Köp till duschblandare och kopplingar.
Den här produkten har utvecklats i Sverige av Bathlife, med mål att leverera en prisvärd, kvalitativ produkt du kan lita på och njuta av under lång tid. För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra; skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är svåra. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
Dokument
Recensioner
Fin vacker duschkabin
Snygg och har god kvalitet. Vi är jättenöjda! Dörrar och resten av duschkabinen känns rejäla och har bra funktion. Utrymmet inuti är tillräckligt, den känns inte liten. Saknade vissa mått på skisserna som vi studerade innan köp, och hoppas att detta kommer att uppdateras. Det gäller a) placering av de två mindre hålen där duschstång fästes, b) sockelns höjd (för att förstå om befintliga väggmonterade rör skulle bli synliga) och c) måttet från bakre snedvägg till dörrar, dvs diagonalen, (för att uppskatta det inre utrymmet samt bedöma storlek/lämplig armlängd på takdusch, så den skulle hamna centrerat). Hade även önskat foton på de mindre delarna som kom med (golvbrunn och rör). Vi använde inte tillhörande stång med handdusch, utan monterade istället ett takduschset. Kunde inte hitta information om det fanns takduschset som passade till denna duschkabin. Sådan information hade varit bra, alternativt om passande takduschset inte finns. Vi borrade ett extra hål upptill för fäste av takduschset och pluggade igen de två befintliga hålen. Bra att notera är att cc150 inte är standard i Sverige och att utbudet för passande takduschset (blandare) är begränsat. I beskrivningen anges att nedre kanten ska fogas. Det går dock inte att komma åt med fogpistol pga mycket smalt utrymme mellan duschväggen och bottenplattan. Vi förstod inte heller funktionen med fogen eftersom bottenplattan har en kant som går upp och skyddar så vatten inte kommer ut. Företaget bekräftade att det var fel i beskrivningen. Vore bra om detta korrigerades.
Mycket bra produkt, transporten och emballage håller inte samma klass
Snygg, känns rejäl och hållbar.
Jättenöjd med köpet. Snygg, praktisk och lätt att montera.
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | 40960470 |
| Produkttyp | Duschkabin |
| Bredd | 900 mm |
| Längd | 900 mm |
| Höjd | 2000 mm |
| Serie | Betrakta |
| Profil | Aluminium |
| Färg | Svart |
| Blandare | Nej |
| Ryggmassage | Nej |
| Bottenplatta ingår | Ja, akryl |
| Fotmassage | Nej |
| Glastyp | Klarglas |
| Massagemunstycke | Nej |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rund |
| Antal Dörrar | 2 st |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Vikt | 69 kg |
| Handdusch | Ja |
| Termostat | Nej |
| Takdusch | Nej |
| EAN-nr | 7330027159652 |


















