Duschkabin Bathlife Ideal 90x90 Elegant

Ideal 90x90 Elegant

Beskrivning
Den här produkten har utvecklats i Sverige av Bathlife of Sweden. Det beryder att den har producerats med etik och miljö i åtanke. Vårt mål är att leverera en prisvärd, kvalitativ produkt du kan lita på och njuta av under lång tid, som kvalitetssäkrats per europeisk standard.
Dokument
Recensioner
Bra duschkabin som var aningen ostabil vid montering. Färgen stämde inte överens med bilden på hemsidan, vilket var olyckligt. Avloppet som följde med passade tyvärr inte heller i diameter med hålet i vilken den skulle monteras. I övrigt fin duschkabin som är lätt att göra ren eftersom samtliga väggar är raka och kan skrapas av från vatten.
Ingen bra beskrivning vid montering
Duschkabinen är bra och snygg men fruktansvärt dåliga monterings- instruktioner. Man måste vara tekniker för att klara det och det är ju skönt att jag hållit på som rörmokare i min ungdom!
Bra pris och bra duschkabin
Jag är nöjd med köpet av denna duschkabin. Priset var anledningen till att gjorde detta val.
Bilderna i monteringsanvisningen och delarna vi fick stämde inte överens vilket gjorde monteringen väldigt knepig. Det krävdes rejält med fantasi för att lista ut hur plastlisterna vid dörren skulle sitta. Vi vet inte om det blev rätt. Duschmunstycket passar dåligt i hållaren och ramlar lätt ner vid duschning.
Är inte nöjd. Alldeles för låg duschhöjd. Dörren är mycket för smal. Kan ej rekommendera den här produkten :(
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | 40553410 |
| Typ | Duschkabin |
| Bredd | 900 mm |
| Djup | 900 mm |
| Höjd | 2050 mm |
| Serie | Ideal |
| Profil | Aluminium |
| Blandare | Nej |
| Ryggmassage | Nej |
| Bottenplatta ingår | Ja, akryl |
| Glastyp | Klarglas |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rund |
| Fotmassage | Nej |
| Massagemunstycke | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Antal Dörrar | 1 st |
| Termostat | Nej |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Takdusch | Nej |
| Vikt | 75 kg |
| EAN-nr | 7330027155920 |


















