Duschkabin Bathlife Kyffe Rund

Kyffe Rund

Beskrivning
Dokument
Recensioner
Dushkabinen fungerar enligt förväntningar, skönt med både hand och takdusch. Tyvärr var beskrivningen för montering otydlig och för vissa delar svår.
Andrasortering felmonterade detaljer inkoppling av slang helt missvisande i bruksanvisning bedrövligt att sälja varor som är sekunda på det här viset
Snygg men värdelös monteringsanvisningen
Bra duschkabin. Värt att notera är att röret till takdusch sticker upp ovanför, viket innebär är att den egentligen är nästan 23 cm högre än angivet. Har två vred på blandaren. Den ena är en engreppsblandare (temperatur och vattenflöde) och den andra är för att ändra vilket munstycke som används. Man kan välja mellan takdusch, handdusch och avstängt. Värt att notera är att man kan inte byta plats på bakstyckena. Mao så måste blandare vara på en viss sida och glashyllan på den andra. Nackdelen är att den är svår att montera då instruktionerna är undermåliga. Viktiga detaljer saknas i dem. Men det gick bra även om det tog en stund. I mitt exemplar var vissa glasdelar felmonterade från fabrik, men det löste Bygghemma smidigt genom att skicka en ny.
Helt okej Kabin. Ganska omständligt att sätta ihop med lite svårlästa instruktioner.
Inga större svårigheter att montera ihop den, men räkna med att det kommer att ta hela dagen. Och ta monteringsanvisning med en nypa salt, använd sunt förnuft. Fel i anvisningar om vart vatten skall kopplas till takduschen tex.
Den är snygg och stadig. Liten och trång, dålig blandare, men härlig takdusch.
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | KYF 080 M2V GTCB ALB |
| Storlek | 800x800, 900x900 mm |
| Typ | Duschkabin |
| Bredd | 800, 900 mm |
| Djup | 800, 900 mm |
| Höjd | 2250 mm |
| Serie | Kyffe |
| Profil | Aluminium |
| Färg | Svart |
| Blandare | Ja |
| Bottenplatta ingår | Ja, akryl |
| Glastyp | Klarglas |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rund |
| Fotmassage | Nej |
| Massagemunstycke | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Antal Dörrar | 2 st |
| Termostat | Ja |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Takdusch | Ja |
| Vikt | 73, 75,5 kg |




