Duschkabin Bathlife Rymd Rak

Rymd Rak

Beskrivning
Dokument
Recensioner
Felaktig beskriving gav mig många timmars frustration.
Det var dåligt beskriver ’ Fick borra om skruvhålen så väggarna passar in i karet . Finns inget stopp på duschhandtaget . Justering skruvar under karet satt fast pga lim från karet. Tog tid att bygg ihop den pga dåligt instruktioner Men när jag fixa till allt så ser det bra ut
EN VÄLDIGT FIN ATT SE PÅ MEN DET VAR EN DÅLIG MONTERINGSBESKRIVNING PÅ VAD SOM SKULLE SKRUVAS IHOP MARKERA PÅ LISTERNA SOM SKALL VARA UPP ELLER NER
Leveransen var väldigt smidig, chauffören ringde när han var på g och hjälpte till att bära in paketen. Själva duschen var däremot väldigt meckig att montera ihop. Katastrofalt dålig beskrivning som följde med! Blev fel några ggr men vi kunde lista ut hur det skulle vara istället som tur var. Det fattades några delar och en slang som skulle kapas och användas till blandaren var för kort, får köpa en längre själv.
Snygg duschkabin, men omständig att montera. Tyvärr måste jag reklamera duscharmaturen som droppar... och droppar. Montaget av kabinen är utförd av kunnig VVS-montör. Ett samtal med en representant för Bygghemma skulle felet filmas och beskrivas för ev. åtgärder vilket jag tycker är överdrivet och omständigt Ett plus vore ett handtag eller liknande så äldre personer kan känna sig säkra. För övrigt är vi mycket nöjda med Produkten.
Snygg, bra kvalitet. Alla delar fanns i paketen, bra förpackade. Hade en erfaren VVS-tekniker till hjälp med monteringen. Han hade aldrig sett en så dålig monteringsanvisning. Den är inte uppställd i en normal monteringsordning "utan börjar i fel ordning. Nästan sämre än IKEAS monteringsanvisningar. Borde dessutom vara i A 4-format för större tydlighet. Svårt att utläsa vilken skruv som skall sitta var.
Lämpar sig väldigt dåligt för trånga utrymmen, saknar front som går att ta loss och justerbar takdusch i höjd. Medföljande beskrivning va dessutom gammal och inaktuell. Hänvisade till fel skruvar i monteringen.
Rymlig och stabil konstruktion, modulerna har bra passform men man måste vara lite teknisk för att montera ihop den rätt, man måste själv kunna räkna ut vilka skruvar som ska sitta var, därför att monteringsinstruktionerna visar fel.
Bättre finish och kvalitetsintryck än förväntat
Rymlig och funktionell dusch. Lätt att manövrera. Dock var arbetsbeskrivning för montering felaktig men ingenting man inte kunde lösa. Upplevde också att det inte behövdes borra och skruva fast väggarna i duschbrunnen då väggarna var såpass tunga och stabila ändå. Bra med sil i avloppet, dock var avrinningen något mindre än tänk och själva utloppet från dusch brunn har svårt att svälja allt vattenflöden så hade önskat bredare dimension. En smal liten hylla i duschen räcker heller inte till då alla produkter inte får plats så fler hyllor hade varit najs!
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | RYM 080 M2V GTCB ALB |
| Storlek | 800x800, 900x900 mm |
| Typ | Duschkabin |
| Bredd | 800, 900 mm |
| Djup | 800, 900 mm |
| Höjd | 2250 mm |
| Serie | Rymd |
| Profil | Aluminium |
| Färg | Svart |
| Blandare | Ja |
| Bottenplatta ingår | Ja, akryl |
| Glastyp | Klarglas |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rak |
| Fotmassage | Nej |
| Massagemunstycke | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Antal Dörrar | 2 st |
| Termostat | Ja |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Takdusch | Ja |
| Vikt | 73, 75,5 kg |




