Duschset FM Mattsson Siljan
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Siljan

Beskrivning
EcoSafe
FM Mattssons koncept EcoSafe garanterar en miljömedveten tillverkningsprocess. Detta ger en miljövänlig och återvinningsbar slutprodukt.
EcoFlow
Funktionen EcoFlow är ett sätt att spara på vatten och energi. EcoFlow är en flödesreglerare som reglerar vattenflödet och begränsar det till 9 l/min vid 3 bar tryck. Detta gör att du sparar vatten, energi och pengar utan att tumma på din komfort.
Rengöring
För att rengöra produkten så torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalk kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
Dokument
Recensioner
Gör sitt jobb. Stången är lite längre än vad som verkar vara normalt, vilket ger bättre proportioner i vårt badrum så den passar bra hos oss. Duschmunstycket ska kunna ge tre olika strållägen men två av dem är snarlika. Överlag är vi absolut nöjda.
lättmonterad . snygg.
Fungerar som väntat.
Fungerade enligt önskemål
Funkar bra - lätt att installera
Då vi skulle byta ut vår gamla duschstång som vatten kommit in i röret och inte kommit ut i botten, så rostade den nedre skruven som inte var rostfritt så att det kromade plaströret mot kaklet sprängdes, dock ingen fara med väggen. Därmed var konstruktionen det viktigaste när ny stång skulle köpas, tittade på många ställen på nätet och till slut hittade jag denna på Bygghemma.se, då det gick att titta på monteringsanvisningen så såg jag att det var en bra konstruktion och beställde denna, sen är det ju även ett snyggt duschset.
det är väldigt snyggt och mitt val vär FMM Mattsson det kommer inte att sättas upp förens i april vi har stamrenovering i vår BFR man ska vara klar i vår lägenhet i slutet av April jag har samma märke nu men betydligt äldre och den har varit jättebra men har gjoet sitt snart, jag förmodar att det nya duschstället är lika bra
Lätt att montera. Bra med 3 inställningar på strålen. Snyggt. Bra med en liten hylka på dusch fästet att ställa duschkräm på.
En mycket bra produkt i den prisklassen. Ren och snygg design.
Egenskaper
| Varumärke | FM Mattsson |
| Art.Nr. | 8370-3900 |
| Färg | Krom |
| Höjd | 750 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Takdusch | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Blandare | Nej |
| Funktion | Ecosafe, Eco Flow |
| Montering | För vägg |
| Serie | Siljan |
| Typ | Duschset |
| Längd Slang | 1,75 m |
| Duschhuvud | 100 mm |
| RSK-nr | 8197653 |
| EAN-nr | 7391887238291 |

