Takdusch FM Mattsson 9000E Flexi
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

9000E Flexi

Beskrivning
Komplettera ditt duschset med en blandare.
EcoSafe
FM Mattssons koncept EcoSafe garanterar en miljömedveten tillverkningsprocess. Detta ger en miljövänlig och återvinningsbar slutprodukt.
EcoFlow
Funktionen EcoFlow är ett sätt att spara på vatten och energi. EcoFlow är en flödesreglerare som reglerar vattenflödet och begränsar det till 12 l/min vid 3 bar tryck för både tak- och handdusch. Detta gör att du sparar vatten, energi och pengar utan att tumma på din komfort.
Rengöring
För att rengöra produkten så torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalk kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
Dokument
Recensioner
Nöjd, fungerar som tänkt. Lite småtrixig att plocka ihop, inte superbra instruktioner. Men som produkt mycket fin.
Konstiga packningar som jag inte stött på förut, vilket gjorde det svårt att få tätt. Första kopplingsslangen läckte rejält så var tvungen att kontakta tillverkaren för att få en ny.
Det som gjorde att jag valde den här duschen var att jag slapp byta blandare ! Funktionen är ok ! Men det är svårt att få tätt vid röret till takduschen . Och den sitter dåligt fast , vill gärna vrida sig så fort man kommer åt sen . Dessutom är de små invändiga insexskuvarna i klenaste laget och svåra att komma åt !
Uppfyller alla mina krav på en takdusch.
Underbar set. Vill inte lämna duschen ibland.. det finns rörfästen att köpa till om man inte vill borra i väggen.
Bra och lätt montera
Egenskaper
| Varumärke | FM Mattsson |
| Art.Nr. | 9392-6000 |
| Färg | Krom |
| Höjd | 1040 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Takdusch | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Blandare | Nej |
| Funktion | Ecosafe, Eco Flow |
| Produkttyp | Takdusch |
| Duschhuvud | 200 mm |
| Längd Slang | 1,75 m |
| Serie | 9000E |
| Montering | För vägg |
| RSK-nr | 8190740 |
| EAN-nr | 7391887242953 |

