Takduschset Gustavsberg Round
Rek. pris 7 936 kr
3 003 kr
Se priset!
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Round
3 003 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Takdusch Gustavsberg Round är en elegant duschlösning i en stilren design. Detta duschset levereras med en supertunn taksil (Ø250 mm) med ett generöst vattenflöde, en stor handdusch med tre ståltyper på en glider, en omkastare, en förkromad duschslang (1,75 m) samt en justerbar duschstång med flexibla väggfästen.
Varumärke
GustavsbergBeskrivning
Takdusch Gustavsberg Round är en elegant duschlösning i en stilren design. Detta duschset levereras med en supertunn taksil (Ø250 mm) med ett generöst vattenflöde, en stor handdusch med tre ståltyper på en glider, en omkastare, en förkromad duschslang (1,75 m) samt en justerbar duschstång med flexibla väggfästen.
Duschsetets takdusch och handdusch är utrustade med EasyClean vilket motverkar kalkavlagringar och underlättar rengöring. Duschstången är teleskopiskt justerbar i höjdled (840-1240 mm), med en 400 mm lång duscharm vilket ger ett generöst duschutrymme. Både takdusch och duscharm är vridbara och kan justeras individuellt. Duschstångens väggfästen är flexibla (50-130 mm) för enklare installation.
Komplettera ditt duschset med en blandare. Detta duschset är anpassat för blandare med duschanslutning uppåt.
Rengöring
För att rengöra produkten så torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalcium kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
Komplettera ditt duschset med en blandare. Detta duschset är anpassat för blandare med duschanslutning uppåt.
Rengöring
För att rengöra produkten så torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalcium kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
Dokument
Recensioner
Göran KVerifierad köpare
för 2 år sedanBra kvalitet, snygg design till bra pris, dessutom snabb leverans.
+ Bra kvalitet, snygg design till bra pris
PärVerifierad köpare
för 2 år sedanVäldigt nöjd. Bra handtag som man får grepp om. Fast med shampo på händerna Sen knapp på dusch handtag som man kan ändra strålen.
Susanne AVerifierad köpare
för 2 år sedanLättmonterad och stämde bra med beskrivningen.
Anna RVerifierad köpare
för 7 år sedanBra med ett längre rör ut från väggen så att mitt fall kunna använda takduschen när jag också har ett badkar. Alla andra jag tittade på var för korta.
- takduschdelen står inte rakt i utan hänger lite lätt ner, konstruktionen verkar inte tillräckligt stark för att hålla upp det stora takduschmunstycket till 100%
Egenskaper
| Varumärke | Gustavsberg |
| Art.Nr. | 45814711 |
| Färg | Krom |
| Höjd | 1240 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Takdusch | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Blandare | Nej |
| Funktion | Easy-Clean |
| Produkttyp | Takdusch |
| Duschhuvud | 250 mm |
| Längd Slang | 1,75 m |
| Tillverkarens Art.Nr. | GB41103230 |
| Garanti | 2 år |
| Serie | Round |
| Montering | För vägg |
| RSK-nr | 8320141 |
| EAN-nr | 7393792231190 |


