Takduschset Mora Rexx Shower Kit
9 320 kr
Tillfälligt slut
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Takduschset Mora Rexx Shower Kit är en elegant duschlösning i kromat utförande. Detta duschset levereras med en temperatur- och tryckkompenserande termostatblandare, en takdusch (Ø220 mm), en handdusch (Ø80 mm), en metallomspunnen duschslang (1,75 m) med en PVC- och BPA-fri innerslang samt en duschstång som kan kapas vid behov och som har ett justerbart väggfäste.
Varumärke
MoraBeskrivning
Takduschset Mora Rexx Shower Kit är en elegant duschlösning i kromat utförande. Detta duschset levereras med en temperatur- och tryckkompenserande termostatblandare, en takdusch (Ø220 mm), en handdusch (Ø80 mm), en metallomspunnen duschslang (1,75 m) med en PVC- och BPA-fri innerslang samt en duschstång som kan kapas vid behov och som har ett justerbart väggfäste.
Termostatblandaren är utrustad med flera funktioner som flödesbegränsaren Mora Eco som gör att du kan spara vatten och energi. Den tryckkompenserande funktionen Comfort Shower gör att du får jämn temperatur även vid tryck- och temperaturvariationer i vattenflödet.
Blandaren har en säkerhetsspärr vid 38° för att du inte ska bränna dig, Eco-stopp och återströmningsskydd enligt EU-standard SS-EN 1717.
Duschsetet är utrustat med antikalkfunktionen Easy Clean och den har en Eco-funktion som ger komfortflöde vid 9 l/min (handdusch) och 12 l/min (takdusch). Omkastaren har keramisk tätning och kan monsteras med vredet framåt eller åt sidan.
Installation
Före installationen måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
Torka av ditt duschset med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalk kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan med rikligt med vatten.
Blandaren har en säkerhetsspärr vid 38° för att du inte ska bränna dig, Eco-stopp och återströmningsskydd enligt EU-standard SS-EN 1717.
Duschsetet är utrustat med antikalkfunktionen Easy Clean och den har en Eco-funktion som ger komfortflöde vid 9 l/min (handdusch) och 12 l/min (takdusch). Omkastaren har keramisk tätning och kan monsteras med vredet framåt eller åt sidan.
Installation
Före installationen måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
Torka av ditt duschset med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalk kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan med rikligt med vatten.
Dokument
Recensioner
Emma Verifierad köpare
för 7 år sedanDyr, men känns billig. Av/på-vredet går inte att vrida när man är tvålig om händerna, något jag inte upplevt med andra duschar. När den väl är på funkar den bra.
Egenskaper
| Varumärke | Mora |
| Art.Nr. | 707194 |
| Färg | Krom |
| Höjd | 1216 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Utlopp | Uppåt |
| Takdusch | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Blandare | Ja |
| Funktion | EcoSafe, Mora Eco |
| Montering | För vägg |
| CC-mått | 160 mm |
| Längd Slang | 1,75 m |
| Serie | Rexx |
| Duschhuvud | 220 mm |
| Produkttyp | Takduschset |
| RSK-nr | 8344164 |
| EAN-nr | 7391887229374 |


