Handdukstork Nordhem PustervikBxH: 255x1620 mm, El, Krom
Rek. pris 19 080 kr
18 690 kr
15 264 krSpara 18 %Kampanj44 tim kvar!
Vald variant
Anslutning:
El
Bredd:
255 mm
Färg:
Krom
Montering:
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Pustervik
BxH: 255x1620 mm, El, Krom
15 264 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Handdukstork Pustervik från Nordhem är en innovativ och elegant handdukstork. Utmärkande för denna handdukstork är dess grafiska, kvadratiska formspråk och vertikala design med integrerade krokar. Fördelen med vertikala rör och integrerade krokar är att handdukarna får full exponering för luftcirkulationen i rummet och därför torkar snabbare.
Varumärke
NordhemBeskrivning
Handdukstork Pustervik från Nordhem är en innovativ och elegant handdukstork. Utmärkande för denna handdukstork är dess grafiska, kvadratiska formspråk och vertikala design med integrerade krokar. Fördelen med vertikala rör och integrerade krokar är att handdukarna får full exponering för luftcirkulationen i rummet och därför torkar snabbare.
Handdukstork el
- Levereras monteringsklar med steglös elpatron och är fabriksfylld med glykol. Detta medför att Nordhem står för fyllningsgaranti.
- Elpatronen ansluts som standard på höger undersida på handdukstorken.
- Med elpatron bygger höjden 120 mm extra.
Handdukstork centralvärme (el & vatten)
- Köp till ventil och elpatron. Dessa ingår ej. Genom att ansluta handdukstorken till både vattenventil och elpatron får man det bästa av två världar. På vinterhalvåret nyttjar man centralvärmen och på sommarhalvåret när luftfuktigheten är som högst så använder man elpatronen för att få sköna, torra handdukar.
- Nordhems handdukstorkar för centralvärme bör endast kopplas in i ett slutet vattensystem, ej *VVC
*VVC: Varmvattencirkulation är ett sätt att reducera tiden det tar att få varmt vatten till ett tappställe genom att installera en cirkulationsledning för varmvatten.
OBS! För bredd 105 mm kan inte Elpatron och Ventil kombineras.
- Levereras monteringsklar med steglös elpatron och är fabriksfylld med glykol. Detta medför att Nordhem står för fyllningsgaranti.
- Elpatronen ansluts som standard på höger undersida på handdukstorken.
- Med elpatron bygger höjden 120 mm extra.
Handdukstork centralvärme (el & vatten)
- Köp till ventil och elpatron. Dessa ingår ej. Genom att ansluta handdukstorken till både vattenventil och elpatron får man det bästa av två världar. På vinterhalvåret nyttjar man centralvärmen och på sommarhalvåret när luftfuktigheten är som högst så använder man elpatronen för att få sköna, torra handdukar.
- Nordhems handdukstorkar för centralvärme bör endast kopplas in i ett slutet vattensystem, ej *VVC
*VVC: Varmvattencirkulation är ett sätt att reducera tiden det tar att få varmt vatten till ett tappställe genom att installera en cirkulationsledning för varmvatten.
OBS! För bredd 105 mm kan inte Elpatron och Ventil kombineras.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Nordhem |
| Art.Nr. | PKE1525.2 |
| Typ | Handdukstork |
| Anslutning | El |
| Bredd | 255 mm |
| Höjd | 1620 mm |
| Serie | Pustervik |
| Färg | Krom |
| IP-Klassning | IP44 |
| Montering | Anslutning Höger (Elpatron ingår), Anslutning Vänster (Elpatron ingår) |
| Anslutning Vatten | Nej |
| Yta | Blank |
| Effekt | 300 W |
| Anslutning El | Dold |
| Material | Stål |
| Spänning | 230 V |
| Stickpropp | Nej |
| RSK-nr | 8754470 |
| EAN-nr | 7340100023565 |



