Handdukstork PAX Flex U

Beskrivning
- Momento timern minska energiförbrukningen med upp till 75%.
- Låg energiförbrukning – från endast 28W.
- Hög kvalitetskänsla och ytfinish.
- Inbyggd elvärmekabel oberoende från VVS/VVC.
- Smart separat kopplingshus för enkel elanslutning/dockning av handdukstorken.
- Dold elanslutning. (Kabel för utanpåliggande installation finns som tillbehör).
OBS! All fast elinstallation ska utföras av behörig elinstallatör.
Momento – Timer med unik minnesfunktion
Välj till timern så minskar du energiförbrukningen med upp till 75%. Varför ska handdukstorken stå och dra ström när du inte använder den? Med Momento anpassar du enkelt din handdukstork efter dina vanor. Momento är en unik timer som är väldigt lätt att programmera och använda. Timerns knapp ger dig flera valmöjligheter som minskar handdukstorkens energiförbrukning. På så vis minskar du enkelt dina elkostnader utan att behöva minska på vardagslyxen.
Dokument
Recensioner
Uppfyller det som jag vill ha!
billig och energisnål.
Det uppkom frågetecken kring användningen, innan montering, eftersom produkten har en ny sorts timer som inte överensstämmer med bilden på beskrivningen. Jag och elektrikern antog att jag fått fel produkt, men det är fråga om en ny produkt. Jag har ännu inte fått den monterad så jag vet inget om funktionen, men jag har samma av en tidigare modell i ett annat hus och den är jag nöjd med.
Lättanvänd och snygg design. Den appstyrda funktionen är säkerten tillgång, genom att själv bestämmaa hur lång tid torken ska vara inkopplad, har inte hunnit prova den än.
Mycket bra funktion med timer. Den sparar många tusenlappar under åren Gedigen och flexibel konstruktion.
Jag tycker den är toppen. Den funkar även som en torkställning för tvätt. Tack vare att man kan svänga på armarna är det enkelt att hänga upp saker och de runda stängerna gör att det inte blir fula veck på t.ex. tröjor. Och genom att köpa den på Byggshop sparade jag många sköna slantar. :) Jag köpte den största varianten. Är jättenöjd.
Egenskaper
| Varumärke | PAX |
| Produkttyp | Handdukstork |
| Anslutning | El |
| Bredd | 455 mm |
| Höjd | 560, 760, 960, 1160 mm |
| Djup | 112 mm |
| Serie | Flex |
| Färg | Krom |
| IP-Klassning | IP44 |
| Anslutning El | Dold |
| Spänning | 230 V |
| Material | Stål |
| Stickpropp | Nej |
| Utförande | 2 armar (Med timer), 3 armar (Med timer), 4 armar (Med timer), 5 armar (Med timer) |
| Effekt/prestanda | 28, 41, 55, 69 W |

