Tvättställ Westerbergs Lera Nexus
Nyhet

Lera Nexus

Beskrivning
Westerbergs Lera är ett klassiskt, runt och skålformat fristående handfat i vackert matt porslin med tunna, eleganta kanter. Den matta ytan ger ett harmoniskt uttryck och skapar en lugn, lyxig känsla i badrummet. Handfatet monteras på bänkskiva och blir ett vackert inslag som lyfter helheten i badrummet.
Lera kompletteras med bottenventil utan bräddavlopp. Kombinera med en hög tvättställsblandare – gärna från Nexus-kollektionen.
Om Nexus
Den här produkten är en del av Westerbergs kollektion Nexus, där allt till badrummet finns i samma kulör. Skapa ett hem som speglar din personlighet, dina behov och din stil. Westerbergs - One of a Kind.
Egenskaper
- Klassiskt, runt och skålformat porslinshandfat
- Tunna, eleganta kanter
- Monteras på bänkskiva
- Köp till bottenventil utan bräddavlopp
- Köp till hög tvättställsblandare
- CE-Märkning: Ja
Skötselråd
För daglig rengöring använd en fuktig trasa och eventuellt rengöringsmedel. Ättiks- och vinsyra tar bort missfärgningar. Metall kan orsaka linjer på handfatet/toaletten. Dessa linjer kan avlägsnas med keramiskt suddgummi, som finns att köpa hos vvs-handlare. Utsätt inte tvättstället/toaletten för vatten med en högre temperatur än 60°C eller snabba temperaturväxlingar.
Egenskaper
| Varumärke | Westerbergs |
| Bredd | 395 mm |
| Bottenventil | Nej |
| Form | Rund |
| Djup | 395 mm |
| Yta | Matt |
| Diameter | 395 mm |
| Vikt | 5,2 kg |
| Standard | EN14688 |
| Höjd | 135 mm |
| Serie | Nexus |
| Blandare | Nej |
| Material | Porslin |
| Färg | Ljus sten, Mattvit |
