Toalettstol Gustavsberg Nautic 1591 Hygienic Flush Stor Fot
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Nautic 1591 Hygienic Flush Stor Fot

Beskrivning
Övrigt- Tyst vattenpåfyllning.
- Passar för montage i hörn.
- Heltäckande kondensfri spolcistern.
- Fabriksinställd på enkelspolning 4L.
- Städvänlig och minimalistisk design.
- Glaserad under spolkant för enklare rengöring.
- Spolar ända upp till kanten för bättre hygien.
- Justerbar vattenanslutning R1/2" för flexibelt montage.
- Fastsättning mot golv med fyra skruvar eller limmontage.
- Den stora foten täcker märken i golv efter den gamla toaletten.
- Tillverkad i hållbart sanitetsporslin.
Quick Release (QR)
Med Quick Release kan du med ett enkelt handgrepp och utan verktyg lyfta av toalettsitsen. Toalettsitsen och toalettstolen kan sedan rengöras separat, vilket är enklare och förbättrar hygienen.
Ceramic Plus (C+)
Många av våra produkter går att få med ytbehandlingen C+. Det ger porslinet en smutsavstötande yta som hindrar kalk och smuts från att få fäste. C+ är även bra för miljön eftersom den gör att du klarar dig med mindre och mildare rengöringsmedel vid rengöring. Finns på vissa modeller
Montering
Montering mot golv med fyra rostfria skruvar med täckhuvar av plast. Genom den avrundade cisternen och små yttermått är den också lämplig för hörnplacering. Främst avsedd som utbytesmodell vid renovering utan stam och/ eller golvbyte. Den stora foten täcker vid byte där man vill dölja märken i golv efter tidigare wc. Se medföljande installationsanvisning. Monteringsdetaljer medföljer.
Recensioner
Trevlig och snygg toalett, men ibland får man spola två gånger för att allt papper ska med, annars mycket bra toalett.
Smidig att montera, står högt över golvet och vattentanken fylls på väldigt snabbt. Problemet är att utloppets utformning inte är optimalt. Man får regelbundet spola två gånger för att få det rent. Toapapper kan ibland flyta upp trots att man spolat och då har jag maxat spolmängden i tanken.
Bra att den täcker hålen i golvet efter den gamla (52 år!) wc-stolen.
Snygg& bra pris, öppet rör, som krävdes :))
Passade in bra. Fungerar perfekt. Dock inte fastlimmad ännu.
Var den ända WC-stol som passade till mina befintliga anslutningar i golvet.
Trodde "mjuksits" betydde mjukstängande sits. Lätt besviken, men i övrigt bra produkt.
Toalettstolen kom på utsatt tid fungerade bra
Vi är mycket nöjda med den, jättebra med den stora foten så dom gamla hålen och märkena inte syns.
Egenskaper
| Varumärke | Gustavsberg |
| Art.Nr. | 7813705G |
| Typ | Golvstående |
| Spolande | 4, 4/2 l |
| Bredd | 345 mm |
| Höjd | 860 mm |
| Djup | 650 mm |
| Färg | Vit |
| Serie | Nautic |
| Montering | Skruvas |
| Garanti | 2 år |
| Material | Porslin |
| Vattenlås | S-Lås |
| Sitthöjd | 420 mm |
| Ytbehandling | Ja, Ceramic Plus, Nej |
| Toalettlock | Ja, Mjuksits, Ja, Mjukstängande Hårdsits |




