Toalettstol Gustavsberg Nordic 398 Kort Modell
4 814 kr
MontagepaketInstallationspaket Danalim till Montering av WC-stol
249 krGummimanschettGummimanschett Purus 110/90 för Plaströr
61 krTillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Toalettstol Gustavsberg Noridc 398 är en extra kort modell och är främst avsett för trånga utrymmet. Levereras med en vit mjuksits.
Varumärke
GustavsbergBeskrivning
Toalettstol Gustavsberg Noridc 398 är en extra kort modell och är främst avsett för trånga utrymmet. Levereras med en vit mjuksits.
Toalettstol Gustavsberg Noric 398 är tillverkad i hygieniskt, hållbart och tätsintrat sanitetsporslin. Toalettstolen monteras med 4 st rostfria skruvas. Önskar du hellre att limma fast toaletten så fungerar det utmärkt, då köper du bara till limm och täcker skruvhålen med täckhattar som medföljer.
Övrigt
- Kort modell, 600 mm.
- Passar för montage i hörn.
- Fabriksinställd på dubbelspolning 2/4L.
- Glaserad under spolkant för enklare rengöring.
- Fastsättning mot golv med fyra skruvar eller limmontage.
- Kan utrustas med armstöd, och care-sits för funktionsanpassning.
- Tillverkad i hygieniskt, hållbart och tätsintrat sanitetsporslin.
Montering
Montering mot golv med fyra rostfria skruvar med täckhuvar av plast. Alternativ montering mot golv med lim. Med P-lås kan man ansluta avloppet mot golv, rakt mot vägg eller åt sidorna i valfri vinkel (måste vara mindre än 90 grader). Se medföljande installationsanvisning för respektive wc-stol. Monteringsdetaljer medföljer.
Rengöring
För att rengöra din Gustavsberg produkt, torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalcium kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan med rikligt med vatten.
Övrigt
- Kort modell, 600 mm.
- Passar för montage i hörn.
- Fabriksinställd på dubbelspolning 2/4L.
- Glaserad under spolkant för enklare rengöring.
- Fastsättning mot golv med fyra skruvar eller limmontage.
- Kan utrustas med armstöd, och care-sits för funktionsanpassning.
- Tillverkad i hygieniskt, hållbart och tätsintrat sanitetsporslin.
Montering
Montering mot golv med fyra rostfria skruvar med täckhuvar av plast. Alternativ montering mot golv med lim. Med P-lås kan man ansluta avloppet mot golv, rakt mot vägg eller åt sidorna i valfri vinkel (måste vara mindre än 90 grader). Se medföljande installationsanvisning för respektive wc-stol. Monteringsdetaljer medföljer.
Rengöring
För att rengöra din Gustavsberg produkt, torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalcium kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan med rikligt med vatten.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Gustavsberg |
| Art.Nr. | GB1039840101 |
| Produkttyp | Golvstående |
| Spolande | 4/2 l |
| Bredd | 345 mm |
| Höjd | 800 mm |
| Djup | 590 mm |
| Färg | Vit |
| Serie | Nordic |
| Montering | Skruv/Lim |
| Material | Porslin |
| Sitthöjd | 400 mm |
| Toalettlock | Ja, Mjuksits |
| Vattenlås | P-Lås |
| RSK-nr | 7763257 |
| EAN-nr | 7391530038575 |

