Klinker INR Granitkeramik Stenvide Linen
Nyhet

Granitkeramik Stenvide Linen

Beskrivning
Stenvide Linen har en mjuk, ljusbeige ton där det subtila kalkstensinspirerade mönstret skapar en känsla av lugn och rymd. Här får andra material och former stå i centrum – samtidigt som granitkeramiken knyter ihop helheten med ett sobert, naturligt uttryck. Stenvide är en glaserad halvmatt klinker i granitkeramik som tål golvvärme och som finns i flera kulörer och storlekar – perfekt för dig som vill skapa en genomtänkt och personlig helhet i badrummet. Stenvide Linen har rakt kapade kanter, vilket möjliggör läggning med smal fog – ned till 2 mm – för ett harmoniskt och enhetligt resultat.
Egenskaper
- Material: Granitkeramik
- Yta: Glaserad / Lätt strukturerad / Halvmatt
- Kant: Rak / Rektifierad
- Fog rekommendation: Minst 2 mm
- Torrpressade med låg vattenabsorption (E≤0,5 %)
- Tål golvvärme: Ja
- Slitstyrka (PEI 1–5): 5 – mycket hög gångtrafik, lämplig för alla ytor i privata hem
- Halkskydd, R-klass (R9–R13): R10B – lämplig för våtutrymme
- Mönster: Kalksten (Gotländsk)
- Placering: Golv / Vägg
- Användningsområde: Inomhus
Egenskaper
| Varumärke | INR |
| Mått | 15x15, 30x30, 30x60, 60x60, 6x6 cm |
| Typ | Klinker |
| Kant | Rak |
| Yta | Halvmatt |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Antal | 0,9, 0,99, 1,08, 1,44, 0,495 m²/frp |
| Antal | 4, 6, 10, 11, 22 st/frp |
| Tjocklek | 9 mm |
| Serie | Stenvide |
| Färg | Beige |
| Sättyta | Golv och Vägg |
| Åtgång | 0,1 |
| Mönster | Kalksten |
| Användningsområde | Inomhus |
| Material | Granitkeramik |
| Form | Kvadratisk, Rektangulär |
| Storlek | 15x15, 30x30, 30x60, 60x60, 6x6 cm |
