Klinker Ölandskalksten Varm Beige Matt 60x60 cm
Pris/frp 541:-
376 kr/m²
Klinker Ölandskalksten Varm Beige Matt 60x60 cm
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Klinker Ölandskalksten är en serie av genomfärgad granitkeramik som kombinerar hög funktionalitet med en sofistikerad estetik. Tillverkad genom en noggrant kontrollerad process där fin lera och mineraler bränns vid extremt höga temperaturer, ger Ölandskalksten en mycket tät och motståndskraftig platta med låg porositet. Denna produktionsmetod resulterar i klinker som är exceptionellt starka, slitstarka och reptåliga, vilket gör dem till ett idealiskt val för både privata och kommersiella miljöer.
Varumärke
TenforsBeskrivning
Klinker Ölandskalksten är en serie av genomfärgad granitkeramik som kombinerar hög funktionalitet med en sofistikerad estetik. Tillverkad genom en noggrant kontrollerad process där fin lera och mineraler bränns vid extremt höga temperaturer, ger Ölandskalksten en mycket tät och motståndskraftig platta med låg porositet. Denna produktionsmetod resulterar i klinker som är exceptionellt starka, slitstarka och reptåliga, vilket gör dem till ett idealiskt val för både privata och kommersiella miljöer.
Klinker Ölandskalksten är genomfärgad, vilket innebär att alla klinker har samma färg genom hela materialet. Denna egenskap gör plattorna särskilt motståndskraftiga mot synliga skador, såsom repor och slitage. Även om ytan skulle bli skadad, förblir färgen densamma, vilket ger ett hållbart och beständigt utseende över tid.
Egenskaper
| Varumärke | Tenfors |
| Art.Nr. | Ten-1501 |
| Typ | Klinker |
| Kant | Rak |
| Yta | Matt |
| Frostsäker | Ja |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Antal | 1,44 m2/frp |
| Antal | 4 st/frp |
| Tjocklek | 9,5 mm |
| Färg | Grå |
| Sättyta | Golv och Vägg |
| Åtgång | + 10% |
| Mönster | Marmor |
| Form | Kvadratisk |
| Användningsområde | Inomhus/Utomhus |
| Längd | 60 cm |
| Storlek | 60x60 cm |
| Bredd | 60 cm |



