Laminatgolv Pergo Modern Plank 4V - New Englands Oak

Modern Plank 4V - New Englands Oak

Beskrivning
Tänk på att färgåtergivning av bilder kan variera mellan olika datorer beroende på skärmens inställning.
Recensioner
Fint golv, skönt att gå på och lätt att lägga. Lagt i flera rum och är väldigt nöjd.
Tröttnade på mitt gamla, mörka (men vackra) Pergo Laminatgolv och testade detta istället i arbetsrum och sovrum. Vilken enorm skillnad i känsla/feeling mellan de olika golven. Det 12 år äldre Pergogolvet kändes kallt och plastigt, medan detta känns varmare att gå på och är strävt i ytan (en smaksak om man tycker om det sträva eller ej men jag gillar det). Själva färgen är varmare i tonen än vanliga gråa golv med, så en gnutta sand/beige gör att golvet "ser varmt ut" mot t.ex. äggskalsvita väggar.
Snygga golv som är lätt att lägga,och även om det är ett laminatgolv, så finns det lite äkta träkänsla i golvet! Så är supernöjd!
Underbart golv att gå och se på. Känns verkligen som äkta trä och med en aning struktur i (lite strävt), helt otroligt vad man kan göra med laminat numera. Körde samma i hela vardagsrummet, köket och en korridor! Pergo står utan tvekan för kvalitet.
Riktigt snyggt och ljust golv, har haft det ca halvår och det har fungerat bra 👍
Golvet känns varmare och ljudet i rummet blev mer dämpat det som var lite knöligt var montaget, lite meckigt att få det att klicka ihop.
Jättefint golv-är supernöjd
Riktigt nöjd med golvet!
Jätte fint golv!
Naturtroget, skönt att gå på, lätt att lägga. Tänker fortsätta med samma golv i tre andra rum.
Egenskaper
| Varumärke | Pergo |
| Art.Nr. | L0231-03369P |
| Mönster | 1-Stav |
| Längd | 1380 mm |
| Bredd | 190 mm |
| Färg | Trä/natur |
| Serie | Living Expression, Original Excellence |
| Tjocklek | 8 mm |
| Antal | 1,835 m2/frp |
| Antal | 7 st/frp |
| Fog | PerfectFold 3.0 |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Antibakteriell | Ja |
| Antistatisk | Ja |
| Imitation | Ek |
| Typ | Laminatgolv |
| Nyans | Ljust |
| Utförande | New England-Ek (03369) |
| Kant | Fasad |
| Garanti | Livstid |
| Material | HDF |
| Yta | Silkesmatt |
| Tillverkarens Art.Nr. | L0231-03369, L0331-03369 |



