Tapet Boråstapeter Alvar Aalto M.I.T 1968
749 kr
739 krSänkt pris!

Alvar Aalto M.I.T 1968
739 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Den grafiska tapeten M.I.T från 1940-talet är nu en tidlös klassiker. Arkitekten Aalto designade tapeten för studenthuset Baker House, som han också ritade från grunden. Inspirationen hämtade han från byggnadens stilrena, geometriska tegelfasad. Enkla former, men ett snillrikt mönster!Här ser du tapeten M.I.T i matta nyanser av svart och grått. Den finns också i fem andra färgställningar.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Den grafiska tapeten M.I.T från 1940-talet är nu en tidlös klassiker. Arkitekten Aalto designade tapeten för studenthuset Baker House, som han också ritade från grunden. Inspirationen hämtade han från byggnadens stilrena, geometriska tegelfasad. Enkla former, men ett snillrikt mönster!Här ser du tapeten M.I.T i matta nyanser av svart och grått. Den finns också i fem andra färgställningar.
LIM TYP: Non-Woven
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 1968 |
| Kollektion | Scandinavian Designers III |
| Färg | Svart |
| Mönster | Rutiga, Grafiska |
| Utförande | Easy-Up |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | Rak passning |
| Produkttyp | Tapet |
| Längd | 10,05 m |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Mönsterstorlek | 3 cm |
| EAN-nr | 7320094036833 |


