Tapet Boråstapeter Anno II Värmdö 8087
819 kr
809 krSänkt pris!

Anno II Värmdö 8087
809 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Den himmelsblå, blommiga tapeten Värmdö pryds av ett luftigt, slingrade mönster av näpna rosor. En romantisk mönsterbild, daterad till 1920-talet.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Den himmelsblå, blommiga tapeten Värmdö pryds av ett luftigt, slingrade mönster av näpna rosor. En romantisk mönsterbild, daterad till 1920-talet.
Originaltapeten satt från början i den vackra sommarvillan Villa Bråvalla på Värmdö, och finns nu bevarad i Nordiska muséets samlingar.Här ser du tapeten Värmdö limtryckt i en ljusblå nyans med rosor i vitt och beige i ett grågrönt och gulbrunt bladverk.
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 8087 |
| Kollektion | Anno II |
| Mönster | Blommiga |
| Utförande | Easy-Up |
| Mönsterpassning | Rak passning |
| Produkttyp | Tapet |
| Längd | 10,05 m |
| Bredd | 530 mm |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Mönsterstorlek | 38 cm |
| EAN-nr | 7320094052819 |



