Tapet Boråstapeter Arne Jacobsen Tassel 1986
749 kr

Arne Jacobsen Tassel 1986
749 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Tapeten Tassel har ett strikt, grafiskt mönster skapat av danske formgivaren Arne Jacobsen. Jacobsen blev känd för sin strama arkitektur, men han älskade också växter. Båda världarna syns tydligt i detta textilmönster, som gör sig lika bra på väggen som tapet.Tassel finns i tre dämpade färgställningar. Här ser du tapeten i en varmt ljusgrå nyans med mönster i mörkare grått. En enkel och tidlös designklassiker som passar lika bra i barnrum som i kök eller vardagsrum.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Tapeten Tassel har ett strikt, grafiskt mönster skapat av danske formgivaren Arne Jacobsen. Jacobsen blev känd för sin strama arkitektur, men han älskade också växter. Båda världarna syns tydligt i detta textilmönster, som gör sig lika bra på väggen som tapet.Tassel finns i tre dämpade färgställningar. Här ser du tapeten i en varmt ljusgrå nyans med mönster i mörkare grått. En enkel och tidlös designklassiker som passar lika bra i barnrum som i kök eller vardagsrum.
LIM TYP: Non-Woven
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 1986 |
| Kollektion | Scandinavian Designers III |
| Färg | Grå |
| Mönster | Grafiska |
| Utförande | Easy-Up |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | Rak passning |
| Typ | Tapet |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Längd | 10,05 m |
| Mönsterstorlek | 26,5 cm |
| EAN-nr | 7320094037014 |




