Tapet Boråstapeter Klädesholmen 4166
749 kr

Klädesholmen 4166
749 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Den ljusgrå sekelskiftestapeten Klädesholmen pryds av en sirlig trellis, eller är det en mjuk medaljong? Ett luftigt, lite lantligt mönster som ger rummet en ljus känsla med traditionella förtecken. Klädesholmen är återskapad från en liten tapetbit som finns bevarad i Boråstapeters historiska arkiv. Vi tror att originalet är från sent 1800-tal, då mönstret ofta trycktes direkt på brunpapp. Här ser du en ljusare färgställning i grå och vita nyanser. Tapeten finns även i två andra färgställningar.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Den ljusgrå sekelskiftestapeten Klädesholmen pryds av en sirlig trellis, eller är det en mjuk medaljong? Ett luftigt, lite lantligt mönster som ger rummet en ljus känsla med traditionella förtecken. Klädesholmen är återskapad från en liten tapetbit som finns bevarad i Boråstapeters historiska arkiv. Vi tror att originalet är från sent 1800-tal, då mönstret ofta trycktes direkt på brunpapp. Här ser du en ljusare färgställning i grå och vita nyanser. Tapeten finns även i två andra färgställningar.
LIM TYP: Non-Woven
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 4166 |
| Kollektion | Alla Tiders Hus Wallp. |
| Färg | Grå |
| Mönster | Trellis/Medaljong |
| Utförande | Easy-Up |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | Quarter drop |
| Typ | Tapet |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Längd | 10,05 m |
| Mönsterstorlek | 16 cm |
| EAN-nr | 7320094042414 |


