Parkettgolv Berg & Berg Ek XXL Hjärter Borstad Vit Mattlack 1-Stav
Pris/frp 3 461,96:-
1 219 kr/m²Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!

Ek XXL Hjärter Borstad Vit Mattlack 1-Stav
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ek XXL Hjärter har en uttrycksfull karaktär med kvistar med en vitlaserad borstad och mattlackad yta. Golvet har Berg & Bergs egna klicksystem Svedloc Plus. Denna fog låser samman brädorna och när de väl är låsta förblir de sammansatta. Vid flytande installation rekommenderas det att använda lim i noten vilket gör förbindningen extremt stark. Delade brädor förekommer i paketen upp till 1/3 av golvytan. I ett delat lager är det 800, 1200 eller 1600 mm brädor. Trappnosar finns som tillval. Golvet är FSC®-certifierat (C030473) och tillverkat med råvaror från ansvarsfullt skogsbruk.
Varumärke
Berg & BergBeskrivning
Ek XXL Hjärter har en uttrycksfull karaktär med kvistar med en vitlaserad borstad och mattlackad yta. Golvet har Berg & Bergs egna klicksystem Svedloc Plus. Denna fog låser samman brädorna och när de väl är låsta förblir de sammansatta. Vid flytande installation rekommenderas det att använda lim i noten vilket gör förbindningen extremt stark. Delade brädor förekommer i paketen upp till 1/3 av golvytan. I ett delat lager är det 800, 1200 eller 1600 mm brädor. Trappnosar finns som tillval. Golvet är FSC®-certifierat (C030473) och tillverkat med råvaror från ansvarsfullt skogsbruk.
OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dokument
Recensioner
ChristianVerifierad köpare
för 9 månader sedanUnder 6 senaste åren och i takt med att jag har renoverat har jag valt just det här golvet varje gång. Sista rummen blev renoverade nyss och nu har jag xxl hjärter överallt i huset. Kvaliteten på golvet har varit bra genom alla tider, för att inte tala om att samma modell faktiskt funnits i så många år. Vita nyansen försvinner dock över tid men golvet är jag super nöjd med.
+ Hög kvalitet
- Lite svårare att lägga jämfört med andra kända varumärken
JenniferVerifierad köpare
för 7 år sedanFint golv! Lätt att lägga och snyggt.
+ Lätt att lägga!
- Enstaka kantstött
Mats Ö GVerifierad köpare
för 7 år sedanKalas fint golv! Lätt lagt och bra. Bäldigt dåligt att man fick delade brädor i 20/20 pkt. Tidigare beställningar var det endast hela!
Egenskaper
| Varumärke | Berg & Berg |
| Art.Nr. | 7414513027 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 1-Stav |
| Ytbehandling | Mattlack |
| Sortering | Hjärter |
| Längd | 2390 mm |
| Bredd | 198 mm |
| Färg | Vit |
| Serie | Swedish Naturals |
| Tjocklek | 14 mm |
| Slitskikt | 3,8 mm |
| Antal | 2,84 m2/frp |
| Antal | 8 st/frp |
| Fog | Svedloc Plus |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Parkettgolv |
| Nyans | Ljust |
| Tillverkarens Art.Nr. | 7414513027 |
| EAN-nr | 7330587501731 |


