Vattenmätarskåp LK Systems Uni XL
Rek. pris 12 350 kr
9 878 kr
Se priset!

Uni XL
9 878 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

LK Vattenmätarskåp UNI XL ett läckagesäkert prefabricerat fördelarskåp med förmonterad vattenmätarkonsol G25 (DN20) 220/190 mm med medföljande mässingsadapter. Matning med inkommande kallvattenservis sker underifrån, anslutning utv. G25 i konsol.
Levereras inklusive kulventiler, passbit för kommunens tappvattenmätare samt kontrollerbar backventil.
Levereras komplett med 2 st ø32-50 mm skåpsgenomföringar.
Varumärke
LK SystemsBeskrivning
LK Vattenmätarskåp UNI XL ett läckagesäkert prefabricerat fördelarskåp med förmonterad vattenmätarkonsol G25 (DN20) 220/190 mm med medföljande mässingsadapter. Matning med inkommande kallvattenservis sker underifrån, anslutning utv. G25 i konsol.
Levereras inklusive kulventiler, passbit för kommunens tappvattenmätare samt kontrollerbar backventil.
Levereras komplett med 2 st ø32-50 mm skåpsgenomföringar.
Samtliga kopplingar samt kulventiler är av avzinkningshärdig mässing. Skåpet har vattentät botten med 50 mm hög framkant och är godkänt enligt NT VVS 129. Skyddspåse att trä över skåpet under byggtiden ingår.Skåpet monteras på min höjd 350 mm från undersida skåpsbotten till färdigt golv.
OBS! LK Ram med lucka beställs separat, RSK 243 46 79, passar till LK Vattenmätarskåp UNI XL
Skåpet kan kompletteras med LK Konsol UNI 188 22 04, 188 22 05 samt LK Fördelare UNI.
OBS! LK Ram med lucka beställs separat, RSK 243 46 79, passar till LK Vattenmätarskåp UNI XL
Skåpet kan kompletteras med LK Konsol UNI 188 22 04, 188 22 05 samt LK Fördelare UNI.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | LK Systems |
| Art.Nr. | 1882689 |
| Färg | Vit |
| Djup | 710 mm |
| Utförande | Utvändig Gänga (I Konsol) |
| Höjd | 120 mm |
| Material | Stål |
| Produkttyp | Vattenmätarskåp UNI XL |
| Bredd | 800 mm |
| Max arbetstryck vid 20° | PN10 |
| Dimension | G25 (DN20), 190-220 mm |
| RSK-nr | 1882689 |
| EAN-nr | 7331590062936 |

