Fasadbelysning Nordlux Fold 15
Rek. pris 1 999 kr
fr.1 631 kr
Se priset!
Välj variant

Fold 15
1 631 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Vägglampa Fold 10 från Nordlux är en stilren armatur inspirerad av enkelheten i ett vikt pappersark. Formgivaren Henrik Bønnelycke har skapat en modern och minimalistisk lampa. Formmässigt lyser denna lampa strålande klart med sina få utvalda detaljer och senaste LED-teknik i fokus. Den magnetiska skärmen gör installationen enkel och designen stilren utan synliga skruvar. Ljuset flödar både uppåt och nedåt, och de fyra medföljande ljusmönstren förändrar ljusbilden efter önskemål och personlig stil och kan dessutom användas för att dämpa belysningen efter behov.
Varumärke
NordluxBeskrivning
Vägglampa Fold 10 från Nordlux är en stilren armatur inspirerad av enkelheten i ett vikt pappersark. Formgivaren Henrik Bønnelycke har skapat en modern och minimalistisk lampa. Formmässigt lyser denna lampa strålande klart med sina få utvalda detaljer och senaste LED-teknik i fokus. Den magnetiska skärmen gör installationen enkel och designen stilren utan synliga skruvar. Ljuset flödar både uppåt och nedåt, och de fyra medföljande ljusmönstren förändrar ljusbilden efter önskemål och personlig stil och kan dessutom användas för att dämpa belysningen efter behov.
Designen är både dekorativ och skulptural, vilket gör att vägglampan Fold passar både inomhus och utomhus.
Recensioner
Italo MVerifierad köpare
för 2 år sedanFina, enkla och bra pris
Egenskaper
| Varumärke | Nordlux |
| Art.Nr. | 2019051001N |
| Färg | Galvaniserat Stål, Koppar, Mässing, Rost, Svart |
| Sockel | LED-modul |
| Effekt | 3,5, 10,4, 10,66 W |
| IP-Klassning | IP54 |
| Stil | Modern |
| Ingår Ljuskälla | Ja, LED |
| Serie | Fold |
| Typ | Fasadbelysning |
| Djup | 150 mm |
| Dimbar | Nej |
| Höjd | 210 mm |
| Ljustemperatur | 3000 K |
| Sensor | Nej |
| Antal Ljuskällor | 2 st |
| Energieffektivitet | E, F |
| Ljuskälla | 10W LED, 2X3,5W LED |
| Material | Aluminium, Galvaniserat Stål, Koppar, Metall, Mässing |
| Spänning | 230, 240 V |
| Ljusspridningsvinkel | 120, 205 ° |
| Energiförbrukning | 3,5, 10,4, 10,66 kWh/1000h |
| Vikt | 1,24, 1,33, 0,814, 1,305, 1,312 kg |
| Bredd | 45, 148 mm |
