Infälld Belysning Gnosjö Konstsmide E27

E27

Beskrivning
- Dubbelisolerad (Klass II)
- IP23
- Inbyggnadsmått: 20x20 cm
- Yttermått: 27x27 cm
- Djup: 14 cm
- Maxhöjd ljuskälla 130 mm
- Max 1x75W/230-240V, E27
Recensioner
För att lampan gick att vrida
Mycket bra produkt,tillverkad i Kina,så det borgar ju för god kvalitet 😎
Bra belysning men svår att koppla in. Monterade vägguttag och sladd med stickpropp på armaturen.
Se nedan angående positivt och negativt.
Den passar i gamla hål från 90 tals fasad belysning. Var lätt att montera.
Vi köpte de här vita infällda armaturerna för att ersätta en äldre variant som gick på 12v lysrör och var i koppar. Den äldre modellen vet jag inte vem som tillverkat men den hade bättre kvalitet på i stort sett allt. En jordad kopplingsdosa satt monterad ovanpå vilket kändes säkert. Den här modellen från Konstsmide har ett ganska högt pris med tanke på kvaliten man får. Det finns ingen jord att ansluta till, det finns inget kabel-lås (bygeln saknades på samtliga men möjlighet att sätta dit finns). Så kabeln sitter endast fast i koppartråden. Vi hade aldrig valt Konstsmide om det inte vore för att ingen annan säljer dessa längre.. kan vara bra att veta att el-fästet sticker ut lite. Så måtten på hemsidan stämmer inte 100%.
väldigt dålig el anslutning
Egenskaper
| Varumärke | Gnosjö Konstsmide |
| Färg | Rostfri, Vit |
| Sockel | E27 |
| Effekt/prestanda | 75 W |
| IP-Klassning | IP23 |
| Anslutning | 230 |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 270 mm |
| Stil | Klassisk |
| Höjd | 140 mm |
| Ingår Ljuskälla | Nej |
| Material | Stål |
| Antal Ljuskällor | 1 st |
| Produkttyp | Fasadbelysning |
| Bredd | 270 mm |
| Dimbar | Nej |
| Effekt/prestanda | 75 kW |
