Diskho Nordic Tech Edge 54 K X NickelRostfri, Stor disklåda till höger
Rek. pris 10 195 kr
6 615 kr
Se priset!
Vald variant
Färg:
Rostfri
Modell:
Stor låda till höger

Edge 54 K X Nickel
Rostfri, Stor disklåda till höger
6 615 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Diskho Edge 54 K X Nickel från Nordic Tech är en kraftig disklåda i 1,2 mm rostfritt stål med borstad yta och kryssknäckt botten. Denna disklåda har en supertunn och låg mellanvägg och kan användas som två vaskar såväl som en stor, vilket gör det enkelt att blötlägga ugnsplåtar eller grillgaller. Diskhon levereras med vattenlås, korgventil och bräddavloppsanslutning. Edge 54 K X Nickel har en invändig radie på 5 mm och kan installeras på alla förekommande sätt som inbyggnad, undermontering, underlimning, planlimning och Isvetsning.
Varumärke
Nordic TechBeskrivning
Diskho Edge 54 K X Nickel från Nordic Tech är en kraftig disklåda i 1,2 mm rostfritt stål med borstad yta och kryssknäckt botten. Denna disklåda har en supertunn och låg mellanvägg och kan användas som två vaskar såväl som en stor, vilket gör det enkelt att blötlägga ugnsplåtar eller grillgaller. Diskhon levereras med vattenlås, korgventil och bräddavloppsanslutning. Edge 54 K X Nickel har en invändig radie på 5 mm och kan installeras på alla förekommande sätt som inbyggnad, undermontering, underlimning, planlimning och Isvetsning.
Edge är en modern serie disklådor med raka linjer och skarpa hörn. Snygg kombination av funktion och design.
Mått
- Yttermått: 582,4x440 mm
- Innermått: 200/340x400 mm
- Djup: 160 mm
- Invändig hörnradie: 5 mm
- Utvändig hörnradie: 10 mm
- Materialtjocklek: 1,2 mm
Mått
- Yttermått: 582,4x440 mm
- Innermått: 200/340x400 mm
- Djup: 160 mm
- Invändig hörnradie: 5 mm
- Utvändig hörnradie: 10 mm
- Materialtjocklek: 1,2 mm
Dokument
Recensioner
HPVerifierad köpare
för 2 år sedanDen är snygg och lagom djup som under monterad. Det stänker lätt och det beror väl på att botten är plan. Vi kunde inte ha förlängning på kran med vridbar snålspolande munstycke då trycket blev hårt mot den plana botten och gjorde att det stänkte hela tiden. Bra med vägg då man tex slipper hälla av kokvattnet bland disken. Rörmokaren satte det tillhörande vattenlåset utmed bakre väggen så det blev mer plats i skåpet mot för tidigare.
+ Snygg
+ Den låga väggen är toppen bra
+ Smidigt vattenlås som rätt monterad tar liten plats
+ Lätt rensat vattenlås med lut
- Väldigt känslig yta då den repas av allt
- Korgventilerna sitter inte helt rak
- Stänker vid spolning av vatten
Egenskaper
| Varumärke | Nordic Tech |
| Art.Nr. | EDGE 54 K H X NICKEL |
| Färg | Rostfri |
| Modell | Stor låda till höger |
| Montering | Infällnad/Isvetsning/Planlimning/Underlimning/Undermontering |
| Bredd | 582 mm |
| Djup | 440 mm |
| Höjd | 160 mm |
| Minsta skåpsbredd | 600 mm |
| Vändbar | Nej |
| Låddjup | 160 mm |
| Tjocklek | 1,2 mm |
| Hål för Blandare | Nej |
| Diskho | Dubbel |
| Material | Rostfritt stål |
| Serie | Edge |
| Typ | Diskho |
| EAN-nr | 7350026784563 |


