Diskho Tapwell 5040Mattsvart, Med Vattenlås
Rek. pris 9 995 kr
7 121 kr
Vald variant
Färg:
Svart Matt

5040
Mattsvart, Med Vattenlås
7 121 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Diskho Tapwell 5040 är väldigt stilren och elegant i designen och är utrustad med överfyllnadsskydd. Diskhon är för infällnad, planmontage och undermontage och anpassad för 600 mm skåp. Levereras komplett med korgventil och vattenlås.
Varumärke
TapwellBeskrivning
Diskho Tapwell 5040 är väldigt stilren och elegant i designen och är utrustad med överfyllnadsskydd. Diskhon är för infällnad, planmontage och undermontage och anpassad för 600 mm skåp. Levereras komplett med korgventil och vattenlås.
Tapwell rekommenderar att du köper till en köksblandare från deras sortiment för att få till det riktigt snyggt, köksblandare finns i matchande färger.
OBS! Mässing- och kopparytor är handpolerade på fabriken. Eftersom Tapwell endast använder en naturlig metall, bildar ytan patina över tiden vilket kan ge en mörk och robust ton (se exempel på bild ovan). Detta ser ut som en form av mörka fläckar där fukt har hittats. Detta är en naturlig reaktion när metallen kommer i kontakt med syre och vatten.
Eftersom alla Tapwellblandare testas med vattentryck före leverans från deras fabrik kan kondens finnas kvar i kartongen, vilket kan göra att processen med patina kan börja även innan produkten är på plats.
På mässing är det möjligt att återställa den ursprungliga glansytan, genom att polera med mässingsputs.
OBS! Mässing- och kopparytor är handpolerade på fabriken. Eftersom Tapwell endast använder en naturlig metall, bildar ytan patina över tiden vilket kan ge en mörk och robust ton (se exempel på bild ovan). Detta ser ut som en form av mörka fläckar där fukt har hittats. Detta är en naturlig reaktion när metallen kommer i kontakt med syre och vatten.
Eftersom alla Tapwellblandare testas med vattentryck före leverans från deras fabrik kan kondens finnas kvar i kartongen, vilket kan göra att processen med patina kan börja även innan produkten är på plats.
På mässing är det möjligt att återställa den ursprungliga glansytan, genom att polera med mässingsputs.
Recensioner
Gustav DVerifierad köpare
för 1 år sedanBra kvalitet, snygg, kompakt. Bra plats för lådor under då den inte är för djup.
Mikael WVerifierad köpare
för 1 år sedanSnygg och enkel med veck i botten för stabilitet.
Anna-Karin BVerifierad köpare
för 2 år sedanSnygg o prisvärd
Elisabeth AVerifierad köpare
för 2 år sedanJättebra och snygg
Egenskaper
| Varumärke | Tapwell |
| Art.Nr. | 9422642 |
| Färg | Svart Matt |
| Modell | Centrerad |
| Montering | Infällnad/Planlimning/Underlimning |
| Bredd | 500 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | 9422642 |
| Djup | 400 mm |
| Minsta skåpsbredd | 600 mm |
| Låddjup | 180 mm |
| Vikt | 6,15 kg |
| Hål för Blandare | Nej |
| Material | Rostfritt stål |
| Serie | 5040 |
| Typ | Diskho |
| Vattenlås | Ja |
| EAN-nr | 7340188814574 |

