Köksblandare FM Mattsson Garda IIIUtan diskmaskinsavstängning.

Beskrivning
I Garda samverkar form och funktion optimalt. Ett bra exempel på det är den inbyggda diskmaskinsavstängningen. I stället för att försöka dölja den lyfter vi fram den i samma starka formspråk.
En unik finess med Garda är också den utbytbara pipen. Med ett enkelt handgrepp drar du loss pipen och trycker dit en annan.
Du kan med andra ord variera blandarens utseende efter tycke och smak.
Dessutom har det den fördelen att blandaren inte behöver vara i vägen för inåtgående fönster. Blandarhöjden blir bara 145 mm utan pip, resp 160 mm för blandare med diskmaskinsavstängning. En ovanligt praktisk funktion när det blir dags att tvätta fönstren. Garda finns även som tvättställsblandare samt säkerhetsblandare för dusch och badkar.
Övrigt:
-Mjukstängande med keramisk tätning
-Med pipen svängbar 110°
-Strålsamlare med EcoFlow sparflöde 9 l/min
-För hål i bänk Ø28 mm
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | FM Mattsson |
| Art.Nr. | 9620-0000 |
| Diskmaskinsavstängning | Nej |
| Färg | Krom |
| Piputsprång | 250 mm |
| Anslutning Vatten | Ø10 mm |
| Utförande | Med anslutning Cu-rör Ø10 mm |
| Funktion | EcoFlow |
| Grepp | Ettgreppsblandare |
| Höjd | 280 mm |
| Serie | Garda |
| Produkttyp | Köksblandare |
| Svängbar Pip | Ja |
| RSK-nr | 8308886 |
| EAN-nr | 7319049620012 |



