Köksfläkt Franke 1240B-16 60 cm Spirit

1240B-16 60 cm Spirit

Beskrivning
Det inbyggda spjället möjliggör injustering av grund- och forceringsflöde. Dessa produkter används inte bara i villor utan också i vissa lägenheter där varje lägenhet har ett eget ventilationsaggregat. OBS! Installera ej Alliance i lägenhet utan fastighetsägarens medgivande.
Recensioner
Toppen bra fläkt med dubbel funktion. Bäst var servicen att jag fick byta när jag råkat beställa fel modell! 😃👍
Fungerar bra, tar ut allt matos ifrån spisen.
Mycket nöjd med fläkten. Bra funktioner.
Rätt lättmonterad, jobbar väldigt tyst utom på högsta varvtalet. Effektivare än sin föregångare. Bra ljus
Fläkten ersatte en likadan fläkt av samma fabrikat (Futurum/Franke)och samma egenskaper. Lite annorlunda reglage men logiska och funktionella. Mycket bättre belysning än föregående modell. Fick bra hjälp av Franke för att hitta rätt ersättningsfläkt!
Bra utsug och belysning
För jag vilja denna fläkten
Snygg och fungerar i gamla hus med gemensamt fläktsystem
Vald för att ersätta fläkt med lika inbyggnad och funktion. Passar och ersätter utan problem. De monteringsskruvar ( 4 st som medföljer ) har för klen dimension för insexbitsen. Jag drog sönder tre bitsar, vilket också innebar att några skruvar också blev förstörda. Jag skulle behöva en sats med nya skruvar så att jag kan byta, och få dem rätta. Det är ju specialdesignade så det är svårt att bara köpa nya.
Ventilationssystemet krävde en alliansfläkt och vi är jättenöjda med vår Franke.
Gör ett bra jobb där ovanför spisen, stilig produkt. Och framför allt så är den betydligt enklare att rengöra än någon av de köksfläktar jag tidigare har haft.
Snabbt och korrekt hantering från Bygg Hemma. Snabb leverans.
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Art.Nr. | 300.0600.533F |
| Färg | Rostfritt Stål, Vit |
| Bredd | 598 mm |
| Höjd | 60 mm |
| Djup | 490 mm |
| Energiförbrukning | 23 kWh/år |
| Modell | Villa |
| Bullernivå | 68 dB(A) |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 68 dB-A |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | A |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Energieffektivitet | A |
| Serie | Spirit |
| Belysning | 1x6,5 W |
| Spänning | 230 V |
| Typ | Alliancefläkt |
| Utförande | Skåpmonterad |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | B |
| Ljudnivå | 68 dBa |
| Ljudnivå Normalt bruk Min | 68 dB-A |
