Köksfläkt Franke 1243B-10S Spirit
Rek. pris 5 825 kr
fr.5 092 kr
Se priset!
Välj variant

1243B-10S Spirit
5 092 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Köksfläkt Franke 1243B-10S Spirit är en alliance-fläkt för skåpmontering som är utrustad men en EC-motor och hastigheten kan justeras via knappsatsen på produkten.
Varumärke
FrankeBeskrivning
Köksfläkt Franke 1243B-10S Spirit är en alliance-fläkt för skåpmontering som är utrustad men en EC-motor och hastigheten kan justeras via knappsatsen på produkten.
Futurum Spirit har den senaste generationens EC-motor, Easy clean, aluminiumfilter och LED-belysning. Det nya skjutspjället ger en ökad driftsäkerhet med låg bygghöjd (60 mm). Styrning av motor och spjäll sker på elektronisk väg. Min. montagehöjd är 440 mm för elspis och 650 mm för gasspis.
Den går även att använda som spisfläkt i flerfamiljshus, villor eller radhus där varje lägenhet har egen ventilationskanal för köksfläkten och lägre flöden efterfrågas. Komplettera då produkten med en tätslutande lucka på spjället (köps separat). OBS! Vid installation i flerfamiljshus krävs fastighetsägarens tillstånd.
Den går även att använda som spisfläkt i flerfamiljshus, villor eller radhus där varje lägenhet har egen ventilationskanal för köksfläkten och lägre flöden efterfrågas. Komplettera då produkten med en tätslutande lucka på spjället (köps separat). OBS! Vid installation i flerfamiljshus krävs fastighetsägarens tillstånd.
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Färg | Rostfritt Stål, Vit |
| Bredd | 498, 598, 698 mm |
| Höjd | 60 mm |
| Djup | 490 mm |
| Energiförbrukning | 11 kWh/år |
| Modell | Lägenhet |
| Bullernivå | 55 dBa dB(A) |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 55 dB-A |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | A |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Energieffektivitet | A+ |
| Serie | Spirit |
| Belysning | 1x6,5 W |
| Kapacitet | 154 m³/h |
| Spänning | 230 V |
| Typ | Alliancefläkt |
| Utförande | Skåpmonterad |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | D |
| Ljudnivå | 55 dBa |
