Kolfilterfläkt Franke 1292B Spirit VitBredd: 698 mm
Rek. pris 4 513 kr
3 441 kr
3 419 krSänkt pris!
Vald variant
Bredd:
698 mm

1292B Spirit Vit
Bredd: 698 mm
3 419 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Kolfilterfläkt Franke 1292B Spirit Vit är en köksfläkt för skåpmontering som har en inbyggd motor och ett tvättbart kolfilter som renar luften från fett och lukt innan luften kommer tillbaka in i köket.
Varumärke
FrankeBeskrivning
Kolfilterfläkt Franke 1292B Spirit Vit är en köksfläkt för skåpmontering som har en inbyggd motor och ett tvättbart kolfilter som renar luften från fett och lukt innan luften kommer tillbaka in i köket.
Futurum Spirit har den senaste generationens EC-motor, Easy clean, aluminiumfilter och LED-belysning. Det nya skjutspjället ger en ökad driftsäkerhet med låg bygghöjd (60 mm). Styrning av motor och spjäll sker på elektronisk väg. Min. montagehöjd är 440 mm för elspis och 650 mm för gasspis.
Den är utrustad med filtervakt som kan aktiveras vid behov och har 3 hastighetslägen plus intensiv- och efterventilationsläge.
Övrigt
- Luftmängd (DIN IEC 61591) Int.: 288 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) min.: 149 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) max.: 240 m3/h
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) Int.: 66 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) max.: 61 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) min.: 38 dB(A)
Den är utrustad med filtervakt som kan aktiveras vid behov och har 3 hastighetslägen plus intensiv- och efterventilationsläge.
Övrigt
- Luftmängd (DIN IEC 61591) Int.: 288 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) min.: 149 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) max.: 240 m3/h
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) Int.: 66 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) max.: 61 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) min.: 38 dB(A)
Dokument
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Art.Nr. | 300.0616.629 |
| Färg | Vit |
| Bredd | 698 mm |
| Höjd | 60 mm |
| Djup | 490 mm |
| Energiförbrukning | 19 kWh/år |
| Modell | Lägenhet |
| Bullernivå | 61 dB(A) |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 61 dB-A |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | B |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Energieffektivitet | B |
| Serie | Spirit |
| Belysning | 1x6,5 W |
| Kapacitet | 288 m3/h |
| Spänning | 230 V |
| Typ | Kolfilterfläkt |
| Utförande | Skåpmonterad |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | B |
| Ljudnivå | 61 dBa |
| Ljudnivå Normalt bruk Min | 38 dB-A |
| EAN-nr | 7612985843584 |

