Dammpumpset Heissner Smartline

Smartline

Beskrivning
- Flödeshastighet: 1100 l/h
- Effekt: 12 W
- Tryckhöjd: ca. 1,30 m
- Sprayhöjd: upp till 15 cm
- Slanganslutning: 13 mm (1/2 "), 19 mm (3/4"), 25 mm (1 ")
- Mått: 17,5 x 16 x 11 cm
- Kabellängd: 10 m
- Garanti: 5 år
Recensioner
Bra tryck i pumpen... men... köp inte en pump utan filter! Jag har en 80-litersbalja som är tänkt som fågelbad och det kommer in skräp i pumpen hela tiden. Inte fanns det något tillbehör för filtrering heller. Har byggt ett fulhack med slang och PET-flaska med lite poolfilter och en grov disksvamp. Tyvärr är alla munstycken av plast, vågar inte gissa hur länge dom håller. Vredet för att stänga av den undre munstycket (för slang) går inte att stänga av helt, tätningen är för dålig. Brummar mer än jag trodde, skulle aldrig ha den nära huset. Vid insuget fins det gänga för tex en gardenakoppling, men plastväggen till själva pumpen hamnar då i vägen så man inte kan koppla in slangen. Lösningen blev en 25mm slang och slangklämma. Känns dåligt genomtänkt. Funkar nog kanon i en större damm inomhus där vattnet är rent eller har separat filtrering.
Egenskaper
| Varumärke | Heissner |
| Kabellängd | 10 m |
| Spänning | 230 V |
| Produkttyp | Fontänpumpar |
| Kapacitet | 1100, 1500, 2500, 3100, 4900 L |
| Koppling | 1" - 25 mm,1/2" - 13 mm,3/4" - 19 mm, 1/2" - 13 mm,3/4" - 19 mm,1" - 25 mm, 3/4" - 19 mm |
| Höjd | 11, 13 cm |
| Längd | 21, 17,5 cm |
| Effekt/prestanda | 12, 20, 33, 40, 48 kW |
| Vikt | 1,9, 2,1, 1,58, 1,94, 2,02 kg |
| Bredd | 16, 19 cm |
| Effekt/prestanda | 12, 20, 33, 40, 48 W |
