Djupgrundspump Grundfos SQE2
Rek. pris 18 562 kr
fr.11 324 kr
Se priset!
Välj variant

SQE2
11 324 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Dränkbar, flerstegs, tretumspump för vatten- försörjning till hushåll, vätsketransport i tankar, konstbevattning och miljöåtgärder. Pumpen har flytande pumphjul, med enskilda kol/keramik-lager för varje hjul.
Pumpen har mjukstart och skydd mot torrkörning, up-thrust, över- och underspänning, överbelastning och överhettning.
Varumärke
GrundfosBeskrivning
Dränkbar, flerstegs, tretumspump för vatten- försörjning till hushåll, vätsketransport i tankar, konstbevattning och miljöåtgärder. Pumpen har flytande pumphjul, med enskilda kol/keramik-lager för varje hjul.
Pumpen har mjukstart och skydd mot torrkörning, up-thrust, över- och underspänning, överbelastning och överhettning.
Denna en-fas motor har permanentmagneter för att säkerställa optimal verkningsgrad inom ett brett belastningsområde. Motorn är utrustad med ett utbytbart anslutningsdon.
Passar för:
- Vattenförsörjning, en- och tvåfamiljshus
- Tryckstegring, en- och tvåfamiljshus
- Grundvattenintag
Tekniskt:
- Varvtalet som pumpdata är baserade på: 10700 Varvtal
- Nomniellt flöde: 2 m³/h
- Nominellt huvud: 54 m
- Steg: 3
- Approvals: CE,PCBC,RCM,EAC,CN Rohs Exempt,Morocco,UKCA,SEPRO
- Toleranskurva : ISO9906:2012 3B
- Pump nr: 96080385
- Modell: B
- Ventil: pump med inbyggd backventil
OBS. Kabel ingår ej.
Passar för:
- Vattenförsörjning, en- och tvåfamiljshus
- Tryckstegring, en- och tvåfamiljshus
- Grundvattenintag
Tekniskt:
- Varvtalet som pumpdata är baserade på: 10700 Varvtal
- Nomniellt flöde: 2 m³/h
- Nominellt huvud: 54 m
- Steg: 3
- Approvals: CE,PCBC,RCM,EAC,CN Rohs Exempt,Morocco,UKCA,SEPRO
- Toleranskurva : ISO9906:2012 3B
- Pump nr: 96080385
- Modell: B
- Ventil: pump med inbyggd backventil
OBS. Kabel ingår ej.
Egenskaper
| Varumärke | Grundfos |
| Färg | Rostfritt |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 74 mm |
| Diameter Utlopp | 32 mm |
| Funktion | Förbrukningsvatten, sänkpump |
| IP-Klassning | IP68 |
| Material | Rostfritt stål |
| Tryck | 15 Bar |
| Serie | SQE |
| Produkttyp | Djupbrunnspump |
| Bredd | 74 mm |
| Utförande | Nominellt huvud: 108m, Nominellt huvud: 128m, Nominellt huvud: 54m, Nominellt huvud: 71m, Nominellt huvud: 88m |
| Höjd | 741, 768, 825, 861, 888 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | 96510151, 96510152, 96510153, 96510154, 96510155 |
| Effekt/prestanda | 700, 1150, 1550, 1850 W |
| Vikt | 5,02, 5,14, 5,26, 5,84, 5,95 kg |
| Modell | SQE2-100, SQE2-115, SQE2-55, SQE2-70, SQE2-85 |
