Ejektorpump Grundfos CR DW
Rek. pris 33 968 kr
fr.22 895 kr
Se priset!
Välj variant

CR DW
22 895 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ejektor pump för djupborrade brunnar typ CR DW. Utan självspädande anordning. CR DW är torruppställd och kompletteras med en ejektor som gör det möjligt att pumpa upp grundvatten från djupa borrhål. (R DW ersätter CPE/CPES som utgått)
Varumärke
GrundfosBeskrivning
Ejektor pump för djupborrade brunnar typ CR DW. Utan självspädande anordning. CR DW är torruppställd och kompletteras med en ejektor som gör det möjligt att pumpa upp grundvatten från djupa borrhål. (R DW ersätter CPE/CPES som utgått)
Vertikal, flerstegs centrufugalpump med inlopps- och tryckportar på samma nivå (inline). Pumpen och underdelen är tillverkade av gjutjärn – alla andra vätskeberörda delar är tillverkade av rostfritt stål. En patrontätning säkerställer hög driftsäkerhet, säker hantering samt enkel åtkomst och service. Kraftöverföring sker via en delad koppling.
Tekniskt:
- Varvtalet som pumpdata är baserade på: 2895 Varvtal
- Nominellt flöde: 5.8 m³/h
- Nominrellt tryck: 26.7 m
- Lyfthöjd max: 34.6 m
- Steg: 9
- Pumphjul: 9
- Antal diameter-reducerade hjul: 0
- Lågt NPSH: N
- Pumpmontering: Vertikal
- Axeltätning: Enkel
- Kod axeltätning: HQQE
- Godkännanden: CE,EAC,UKCA,SEPRO
- Toleranskurva: ISO9906:2012 3B
- Pumpversion: W
- Modell: A
Tekniskt:
- Varvtalet som pumpdata är baserade på: 2895 Varvtal
- Nominellt flöde: 5.8 m³/h
- Nominrellt tryck: 26.7 m
- Lyfthöjd max: 34.6 m
- Steg: 9
- Pumphjul: 9
- Antal diameter-reducerade hjul: 0
- Lågt NPSH: N
- Pumpmontering: Vertikal
- Axeltätning: Enkel
- Kod axeltätning: HQQE
- Godkännanden: CE,EAC,UKCA,SEPRO
- Toleranskurva: ISO9906:2012 3B
- Pumpversion: W
- Modell: A
Egenskaper
| Varumärke | Grundfos |
| Färg | Svart |
| Funktion | Förbrukningsvatten, ejektor |
| Material | Gjutjärn, rostfritt stål |
| Tryck | 16 Bar |
| Serie | CR |
| Produkttyp | Ejektorpump |
| Spänning | 400 V |
| Djup | 220 mm |
| Dimension | G32 mm |
| Bredd | 160 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | 96624565, 96624566 |
| Modell | 5-11 DW, 5-9 DW |
| Höjd | 465, 519 mm |
| Effekt/prestanda | 1500, 2200 W |
| Vikt | 36,9, 41,9 kg |
