Snöslunga Timco 7 HP Svart
Topptestad
14 589 kr
bultBrytbult Timco Med Chuck Till Snöslunga
59 krremRem Timco 5,5hp Till Banddriven Snöslunga
499 kr
7 HP Svart
14 589 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Lätt rullsnöslunga. Med den självgående black edition lingo kan du snabbt och enkelt flytta ut små och medelstora snömassor från parkeringsplatser och gårdar till ett mycket kostnadseffektivt pris. Rullarna säkerställer rörlighet och rengöringsresultat på varje plats. Grundutrustning pålitlig snöslunga med en högkvalitativ Loncin vintermotor.
Varumärke
TimcoBeskrivning
Lätt rullsnöslunga. Med den självgående black edition lingo kan du snabbt och enkelt flytta ut små och medelstora snömassor från parkeringsplatser och gårdar till ett mycket kostnadseffektivt pris. Rullarna säkerställer rörlighet och rengöringsresultat på varje plats. Grundutrustning pålitlig snöslunga med en högkvalitativ Loncin vintermotor.
Rengöringsbredden på denna snöslunga är upp till 62 cm. Den har 6 växlar framåt och två backväxlar. Bränsletanken på 2,5 liter garanterar att du kan rengöra trädgårdsområdet på ett vanligt villa på en gång. Två rullar säkerställer optimal rörlighet även i värsta tänkbara väder. Elstartmodell.
Övrigt
- Motor: Loncin EUROV vintermotor G200FD 196 CC / 5,5 hk
- LED-belysning: Ja
- Kastavstånd: 12 m
- Roterbarhet: 190°
- Självgående: ja
- Spåras: ja
- Max kastavstånd: 5-12 m
- Max rengöringsbredd: 620 mm
- Max rengöringstjocklek: 540 mm
- Vridning av projektorn: 190°
- Typ: Fyrtakt
- Start: Manuell och elektrisk start
- Överbelastningsskydd: Bult
- Produktstorlek (L x B x H): 140 x 65 x 110 cm
- Växellåda: Friktionsplatta
- Växellåda: 6 framåt / 2 bakåt
- Däck: Spårade
- Ljudnivå: 104 dB
- Vikt: 95,8 kg
- Arbetsljus: Ja, LED
- Tankstorlek: 2,5 l
- Motorolja: SAE 10W-30 / 10W-40, API SE eller SF
- Typgodkännande: CE/GS
- Glidmaterial: Nylon PA6 + GF30
Övrigt
- Motor: Loncin EUROV vintermotor G200FD 196 CC / 5,5 hk
- LED-belysning: Ja
- Kastavstånd: 12 m
- Roterbarhet: 190°
- Självgående: ja
- Spåras: ja
- Max kastavstånd: 5-12 m
- Max rengöringsbredd: 620 mm
- Max rengöringstjocklek: 540 mm
- Vridning av projektorn: 190°
- Typ: Fyrtakt
- Start: Manuell och elektrisk start
- Överbelastningsskydd: Bult
- Produktstorlek (L x B x H): 140 x 65 x 110 cm
- Växellåda: Friktionsplatta
- Växellåda: 6 framåt / 2 bakåt
- Däck: Spårade
- Ljudnivå: 104 dB
- Vikt: 95,8 kg
- Arbetsljus: Ja, LED
- Tankstorlek: 2,5 l
- Motorolja: SAE 10W-30 / 10W-40, API SE eller SF
- Typgodkännande: CE/GS
- Glidmaterial: Nylon PA6 + GF30
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Timco |
| Art.Nr. | 103358105 |
| Certifiering | CE/GS |
| Färg | Svart |
| Elstart | Ja |
| Motorstyrka | 7 hk |
| Garanti | 2 år |
| Driftkälla | Bensin 4-takt |
| Antal Växlar | 6 fram & 2 bak |
| Växling | Friktionsplatta |
| Typ | Snöslunga |
| Användningsområde | DIY |
| Cylindervolym | 196 cc |
| Motor | SAE 10W-30/10W-40/API SE-SF |
| Motortillverkare | Loncin |
| Motornamn | Loncin EUROV G200FD |
| Handvärmare | Nej |
| Höjd | 1100 mm |
| Längd | 1400 mm |
| Ljudnivå | 104 dBa |
| Självgående | Ja |
| Tankvolym | 2,5 l |
| Topptestad | Ja |
| Vikt | 95,8 kg |
| Hjul | Sporet |
| Bredd | 650 mm |
| EAN-nr | 6438014384344 |

