Trall Kärnsund Wood Link Royal Linoljetrall 28x120 mm Brun
Pris/frp 165:-
fr.55 kr/lpmVälj variant
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Linoljetrall är framtagen genom en tvåstegs behandling. Först tryckimpregneras trallen för att få ett utökat rötskydd. Därefter värme behandlas trallen i färgpigmenterad linolja under vakuum. Vattnet trycks då ut och oljan tränger några mm. Vilket gör att linoljetrallen blir starkare och mer vattenavvisande, med ökad formstabilitet och färre sprickbildningar över tid.
Varumärke
Kärnsund Wood LinkBeskrivning
Linoljetrall är framtagen genom en tvåstegs behandling. Först tryckimpregneras trallen för att få ett utökat rötskydd. Därefter värme behandlas trallen i färgpigmenterad linolja under vakuum. Vattnet trycks då ut och oljan tränger några mm. Vilket gör att linoljetrallen blir starkare och mer vattenavvisande, med ökad formstabilitet och färre sprickbildningar över tid.
Egenskaper
| Varumärke | Kärnsund Wood Link |
| Åtgång | 8 lpm/m2 |
| Produkttyp | Furutrall |
| Yta | Slät |
| Kvalitet | G4-2 |
| Material | Furu |
| Ytbehandling | NTR AB och kokt linolja |
| Färg | Brun |
| Tjocklek | 28 mm |
| Bredd | 120 mm |
| Längd | 3000, 3300, 3600, 3900, 4200, 4500, 5100, 5400 mm |
