Trall Kärnsund Wood Link Royal Linoljetrall Rillad/Slät 28x145 mm Grå
Pris/frp 195:-
fr.65 kr/lpmVälj variant
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Linoljetrall är framtagen genom en tvåstegs behandling. Först tryckimpregneras trallen för att få ett utökat rötskydd. Därefter värme behandlas trallen i färgpigmenterad linolja under vakuum. Vattnet trycks då ut och oljan tränger några mm. Vilket gör att linoljetrallen blir starkare och mer vattenavvisande, med ökad formstabilitet och färre sprickbildningar över tid.
Varumärke
Kärnsund Wood LinkBeskrivning
Linoljetrall är framtagen genom en tvåstegs behandling. Först tryckimpregneras trallen för att få ett utökat rötskydd. Därefter värme behandlas trallen i färgpigmenterad linolja under vakuum. Vattnet trycks då ut och oljan tränger några mm. Vilket gör att linoljetrallen blir starkare och mer vattenavvisande, med ökad formstabilitet och färre sprickbildningar över tid.
Egenskaper
| Varumärke | Kärnsund Wood Link |
| Åtgång | 6,7 lpm/m2 |
| Produkttyp | Träplastkomposit |
| Yta | Rillad/Slät |
| Kvalitet | G4-2 |
| Material | Komposit |
| Ytbehandling | NTR AB och kokt linolja |
| Färg | Grå |
| Tjocklek | 28 mm |
| Bredd | 145 mm |
| Dimension | 1850x137, 1850x178 mm |
| Längd | 3000, 3300 mm |
