Badkar Kaldewei Puro
fr.13 995 kr
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Puro
13 995 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Badkar Kaldewei Puro är ett minimalistiskt inbyggnadsbadkar i stilrent utförande med raka linjer och smala kanter som ger lyxig känsla. Badkaret passar bra för både bad och dusch eftersom ena kortändan är anpassad just för dig som gillar att duscha. Det är tillverkat av emaljerad stålplåt.
Badkaret levereras med:
- Ställbara fötter
- Bottenventil i krom
- Vred till överfyllnadsskyddet.
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan front och gavel.
Badkar från Kaldewei har 30 års emaljgaranti.
Badkaret levereras med:
- Ställbara fötter
- Bottenventil i krom
- Vred till överfyllnadsskyddet.
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan front och gavel.
Badkar från Kaldewei har 30 års emaljgaranti.
Varumärke
KaldeweiBeskrivning
Badkar Kaldewei Puro är ett minimalistiskt inbyggnadsbadkar i stilrent utförande med raka linjer och smala kanter som ger lyxig känsla. Badkaret passar bra för både bad och dusch eftersom ena kortändan är anpassad just för dig som gillar att duscha. Det är tillverkat av emaljerad stålplåt.
Badkaret levereras med:
- Ställbara fötter
- Bottenventil i krom
- Vred till överfyllnadsskyddet.
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan front och gavel.
Badkar från Kaldewei har 30 års emaljgaranti.
Badkaret levereras med:
- Ställbara fötter
- Bottenventil i krom
- Vred till överfyllnadsskyddet.
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan front och gavel.
Badkar från Kaldewei har 30 års emaljgaranti.
Det finns mycket man kan säga om Kaldeweis badkar - men det blir avsevärt mycket mer lyxigare i badrummet när man sätter in ett badkar.
Att lämna telefonen i ett annat rum, sakta glida ner i ett varmt bad, och låta tystnaden sjunka in - det är avkoppling på riktigt.
Badkar har många andra fördelar också, det minskar avsevärt risken för vattenskador, det höjer bostadens värde och kan också vara en riktigt snygg inredningsdetalj.
Kaldewei Puro ingår i Kaldeweis mest populära modeller för inkakling.
Badkaret är i ena kortändan anpassat just för att stå och duscha. Detta badkar är mycket populärt bland inredningsarkitekter och finns i hundratal nybyggda fastigheter.
I detta utförande levereras badkaret med ställbara fötter för inbyggnad. Även bottenventil och vred till överfyllnadskyddet är inkluderat i krom.
OBS! Badkaret levereras utan blandare.
Att lämna telefonen i ett annat rum, sakta glida ner i ett varmt bad, och låta tystnaden sjunka in - det är avkoppling på riktigt.
Badkar har många andra fördelar också, det minskar avsevärt risken för vattenskador, det höjer bostadens värde och kan också vara en riktigt snygg inredningsdetalj.
Kaldewei Puro ingår i Kaldeweis mest populära modeller för inkakling.
Badkaret är i ena kortändan anpassat just för att stå och duscha. Detta badkar är mycket populärt bland inredningsarkitekter och finns i hundratal nybyggda fastigheter.
I detta utförande levereras badkaret med ställbara fötter för inbyggnad. Även bottenventil och vred till överfyllnadskyddet är inkluderat i krom.
OBS! Badkaret levereras utan blandare.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Kaldewei |
| Längd | 1600, 1700, 1800, 1900 mm |
| Material | Stålplåt |
| Produkttyp | Inbyggnadsbadkar |
| Bredd | 700, 750, 800, 900 mm |
| Serie | Puro |
| Färg | Alpinvit |
| Blandare | Nej |
| Front och Gavel | Nej |
| Baddjup | 420 mm |
| Bottenventil | Ja |
| Överfyllnadsskydd | Ja |
| Placering | Inbyggnad |
| Form | Rektangulär |
| Antal Personer | 1 st |
| Baddjup | 420 cm |
| Justerbar | Höjd 546-554, Höjd 552-565, Höjd 552-572, Höjd 553-563, Höjd 554-568, Höjd 555-565 mm |
| Volym | 175, 192, 207, 211, 240, 302 l |
| Vikt | 46, 49, 50, 53, 55, 64 kg |



