Duschdörr Bathlife Mångsidig 45° Dörr Svart
Rek. pris 3 299 kr
fr.2 799 kr
Välj variant

Mångsidig 45° Dörr Svart
2 799 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Duschdörr Mångsidig 45° Dörr från Bathlife är en stabil duschdörr i 6 mm härdat glas som kan fällas både inåt och utåt. Profilerna är i aluminium och duschdörren har en gummilist i botten. Duschdörren har lyftgångjärn för att dörren inte ska skrapa i golvet vid öppning. Alla delar i Mångsidig-serien passar med varandra. Dessutom är de helt vänd- och roterbara och passar på valfri sida. Välj helt enkelt en eller flera delar i den längd du önskar och kombinera fritt. Alla väggarna går att beställa som enskilda väggar eller byggas ihop som duschhörn.
Välj mellan olika storlekar. Höjden är 1900 mm för alla väggarna. Tänk också på att du enkelt kan bygga ut dina väggar med en extra profil du önskar mer i bredd, välj då rördragningsprofil.
Välj mellan olika storlekar. Höjden är 1900 mm för alla väggarna. Tänk också på att du enkelt kan bygga ut dina väggar med en extra profil du önskar mer i bredd, välj då rördragningsprofil.
Varumärke
BathlifeBeskrivning
Duschdörr Mångsidig 45° Dörr från Bathlife är en stabil duschdörr i 6 mm härdat glas som kan fällas både inåt och utåt. Profilerna är i aluminium och duschdörren har en gummilist i botten. Duschdörren har lyftgångjärn för att dörren inte ska skrapa i golvet vid öppning. Alla delar i Mångsidig-serien passar med varandra. Dessutom är de helt vänd- och roterbara och passar på valfri sida. Välj helt enkelt en eller flera delar i den längd du önskar och kombinera fritt. Alla väggarna går att beställa som enskilda väggar eller byggas ihop som duschhörn.
Välj mellan olika storlekar. Höjden är 1900 mm för alla väggarna. Tänk också på att du enkelt kan bygga ut dina väggar med en extra profil du önskar mer i bredd, välj då rördragningsprofil.
Välj mellan olika storlekar. Höjden är 1900 mm för alla väggarna. Tänk också på att du enkelt kan bygga ut dina väggar med en extra profil du önskar mer i bredd, välj då rördragningsprofil.
Vänligen kontrollera att rätt bredd väljs med hjälp av måttskissen ovan.
Dokument
Recensioner
HenryVerifierad köpare
för 1 år sedanBassel FVerifierad köpare
för 2 år sedanBra tycker jag
Marcus SVerifierad köpare
för 4 år sedanBra grejer, ganska lätt att montera.
Henrik LVerifierad köpare
för 5 år sedanBra och genuina. Lätta att montera. Ful logga på dörrknopparna drar ned betyg
Martin OVerifierad köpare
för 5 år sedanMycket enkel att montera och snygg.
NorrortsVerifierad köpare
för 5 år sedanSnygg och lättmonterad! Den var långt över mina förväntningar!
LarsVerifierad köpare
för 6 år sedanDom var nästan perfekta.
Pär HVerifierad köpare
för 6 år sedanMonteringsskenan mot väggen borde varit styvare den kan lätt deformeras vid montering. Annars OK.
Birger GVerifierad köpare
för 6 år sedanInga prolem. Passform och monteringsanvisning perfekt.
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | MSG 054 H1G GTSB ALB |
| Typ | Duschdörr |
| Bredd | 700, 800, 900, 1000 mm |
| Djup | 6 mm |
| Höjd | 1900 mm |
| Serie | Mångsidig |
| Profil | Aluminium |
| Färg | Svart |
| Justerbar | 10 mm |
| Glastyp | Klarglas |
| Hängning | Vänster/Höger |
| Material | Härdat glas |
| Placering | Mot vägg |
| Form | Rund |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Vikt | 17, 19,2, 21,3, 23,5 kg |





