Duschhörn Alterna CapoLxB: 880x880 mm, Beslag: Krom
11 199 kr
Vald variant
Storlek (mm):
880x880
Färg:
Krom

Capo
LxB: 880x880 mm, Beslag: Krom
11 199 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Duschhörn Alterna Capo är ett modernt duschhörn med vändbara och raka dörrar i klarglas som har en elegant och stilren design som passar in i de flesta badrum. Duschhörnan har integrerade handtag och har stilrena beslag. Dörrarna kan även öppnas inåt för platsbesparing. Detta hörn levereras komplett med två duschdörrar, magnetlist, släplist, skruv och plugg.
Varumärke
AlternaBeskrivning
Duschhörn Alterna Capo är ett modernt duschhörn med vändbara och raka dörrar i klarglas som har en elegant och stilren design som passar in i de flesta badrum. Duschhörnan har integrerade handtag och har stilrena beslag. Dörrarna kan även öppnas inåt för platsbesparing. Detta hörn levereras komplett med två duschdörrar, magnetlist, släplist, skruv och plugg.
Komplettera med matchande badrumstillbehör, duschset eller takduschset.
Rengöring
Använd en duschskrapa för att få bort vattnet för att minska risken för vattenfläckar på glaset. Gör rent ofta och använd vanliga rengöringsmedel. Använd en mjuk trasa eller svamp och skölj ordentligt efter rengöringen. Använd därefter en gummiskrapa för att avlägsna vatten på duschväggarna och golvet. Sörj för god ventilation i duschutrymmet för att förhindra kondens och upphov till mögelsvamp. Stålull eller så kallad Scotch brite ska inte användas eftersom att det kommer att göra repor i produkten. Starka medel som lösningsmedel av olika slag eller kaustiksoda ska heller inte användas.
Rengöring
Använd en duschskrapa för att få bort vattnet för att minska risken för vattenfläckar på glaset. Gör rent ofta och använd vanliga rengöringsmedel. Använd en mjuk trasa eller svamp och skölj ordentligt efter rengöringen. Använd därefter en gummiskrapa för att avlägsna vatten på duschväggarna och golvet. Sörj för god ventilation i duschutrymmet för att förhindra kondens och upphov till mögelsvamp. Stålull eller så kallad Scotch brite ska inte användas eftersom att det kommer att göra repor i produkten. Starka medel som lösningsmedel av olika slag eller kaustiksoda ska heller inte användas.
Dokument
Recensioner
Andreas Verifierad köpare
för 2 år sedanBesviken på glipan mellan vägg och glas på ca 0,7cm. Min andra duschhöra är glipan 0,2cm. Finns ingen information om detta men det finns plast skena som man får med men som alla vet blir plast gult med åren och blir skitfult. Välj även en duschhörna med handtag så slipper man fläckar runt cirkel
+ Snygg
- Glipan mellan vägg och glas allt vatten rinner ut
OliverVerifierad köpare
för 2 år sedanBeställde dessa och installerade i mitt nyrenoverade badrum men tyvärr gick de inte ihop bra i mitt badrum då mina väggar lutar pga äldre hus. Sjukt snygga och stabila annars. Kan starkt rekommendera, se bara till att ha helt raka väggar då de inte går att justera.
+ Mycket snygg design
+ Stabila dörrar
- Inte justerbara
Egenskaper
| Varumärke | Alterna |
| Art.Nr. | 7330374 |
| Storlek | 880x880 mm |
| Produkttyp | Duschhörn |
| Bredd | 880 mm |
| Längd | 880 mm |
| Profil | Krom |
| Höjd | 1950 mm |
| Serie | Capo |
| Färg | Krom |
| Handtag | Ja, handtagshål |
| Glastyp | Klarglas |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rak |
| Vändbar | Ja |
| Glastjocklek | 6 mm |
| EAN-nr | 7332508048462 |





