Duschhörn Noro Fix Trend R900x900 mm, Frostat glas
Rek. pris 7 720 kr
5 790 kr
Se priset!
Vald variant
Storlek (mm):
900x900
Glastyp:
Frostat glas
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Fix Trend R
900x900 mm, Frostat glas
5 790 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Duschhörn Noro Fix Trend R är en avskalad och elegant duschhörna i rundat utförande. Duschhörnan är tillverkad av 5 mm härdat säkerhetsglas med matta aluminiumprofiler. Duschhörnans dörrar är öppningsbara 180 grader vilket möjliggör maximalt öppningsmått och att du kan fälla in dörrarna mot väggen för att frigöra maximalt utrymme i badrummet. Duschhörnan klarar av utvändig rördragning upp till 35 mm från väggen.. Släplister ingår.
Varumärke
NoroBeskrivning
Duschhörn Noro Fix Trend R är en avskalad och elegant duschhörna i rundat utförande. Duschhörnan är tillverkad av 5 mm härdat säkerhetsglas med matta aluminiumprofiler. Duschhörnans dörrar är öppningsbara 180 grader vilket möjliggör maximalt öppningsmått och att du kan fälla in dörrarna mot väggen för att frigöra maximalt utrymme i badrummet. Duschhörnan klarar av utvändig rördragning upp till 35 mm från väggen.. Släplister ingår.
Skötselråd
För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra: skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är svåra. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra: skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är svåra. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
Dokument
Recensioner
Linnea BVerifierad köpare
för 2 månader sedanKänns stabila, håller tätt, ingen insyn
Per LVerifierad köpare
för 3 månader sedanSnyggt duschhörn som funkar bra. Handtagen (särskilt de inre) kunde ha utformats lite mindre kantiga då man lätt kan slå i t ex armbågen i dem när man tvagar sig.
Dagmar HVerifierad köpare
för 1 år sedanStor duschörna som inte tar stor plats när den inte används. Skönt med frostat glas hela vägen = behöver inte torkas av efter varje dusch.
Marcus FVerifierad köpare
för 1 år sedanKjellVerifierad köpare
för 5 år sedanHelnöjd funkar perfekt
ÅsaVerifierad köpare
för 6 år sedanVäldigt snygga glasdörrar!
Carl C M OVerifierad köpare
för 7 år sedanSnygga dörrar. Bra enkel montering. Tyvärr lossnar nedre gummilisten på båda dörrarna ibland. Antar att man får sätta fast dessa med nån typ av lim. I övrigt är jag nöjd.
Yousif W I IVerifierad köpare
för 7 år sedanJätte fin med fin mönster. Den ända jobbigt är den plast kant mot golvet den ramlar ofta.
Egenskaper
| Varumärke | Noro |
| Art.Nr. | 2336 |
| Storlek | 900x900 mm |
| Produkttyp | Duschhörn |
| Höjd | 1950 mm |
| Serie | Fix Trend |
| Profil | Matt aluminium |
| Färg | Frostat glas |
| Justerbar | 890-910 mm |
| Glastyp | Frostat glas |
| Vikt | 42,5 kg |
| Glastjocklek | 5 mm |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rund |
| RSK-nr | 7330186 |
| EAN-nr | 7340032423365 |



