Duschkabin Bathlife Betrakta 80x80 Svart/Vit

Betrakta 80x80 Svart/Vit

Beskrivning
Den här produkten har utvecklats i Sverige av Bathlife, med mål att leverera en prisvärd, kvalitativ produkt du kan lita på och njuta av under lång tid. För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra; skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är svåra. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
Dokument
Recensioner
Jättefint men krånglig att montera då inte beskrivningen stämmer och är både rörig och oklar.
Bra produkt men urusel beskrivning
En mycket snygg Cabin och fungerar som den ska. Enda negativa är ingen bra beskrivning.
Ganska oklar beskrivning, bitvis svår att tyda. Gick enklare när man laddade ner den då den var i färg. Dålig beskrivning var man skulle lägga silikonfogen (är det på insidan eller utsidan?). Svår att passa in rätt i baljan då den är mindre än vad baljan är så det var mycket justeringar för att få den rak. Hade varit smidigare med nån markering att gå efter. Då vi har ett gammalt badrum med rejält fall räckte inte fötterna till för justering så det fick bli att palla vissa fötter. Hade man kört endast med fötterna så hade frontens täcksida behövts kapas. Men nu är det glapp istället så jag vet inte vad som hade varit bäst. Väl på plats ser den riktigt bra ut, känns stabil och rejäl.
Duschkabinen kom (enligt transportören) mycket välpackad hem till dörren. Ihopsättningen blev en aning mer spännande än vad jag hade önskat. En superdålig beskrivning i kombination med ungefär 1000 delar blev lite av en utmaning... Det går INTE att få ihop den ensam utan det krävs minst 2 personer som hjälps åt. Väl ihopskruvad så är vi helnöjda. Bra funktion på dörrarna och snygg (om en duschkabin nånsin kan vara snygg...).
Mycket nöjd med duschkabinen.
Stilig och ok att installera även om installationssanvisningen kunde barit bättre. T ex större text och tydligare bilder. Ett par mindre transportskador tyvärr som gick att justera hyfsat utan att skicka tillbaka.
Bra och snygg produkt till ett bra pris.
Ganska ranglig konstruktion, känns som kvaliteten inte är den bästa.
Snygg design och rätt storlek för oss. Rätt dålig monteringsanvisning. Svag konstruktion avseende duschkabinens fötter.
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | 40960469 |
| Typ | Duschkabin |
| Bredd | 800 mm |
| Längd | 800 mm |
| Höjd | 2000 mm |
| Serie | Betrakta |
| Profil | Aluminium |
| Färg | Svart |
| Blandare | Nej |
| Ryggmassage | Nej |
| Bottenplatta ingår | Ja, akryl |
| Glastyp | Klarglas |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rund |
| Fotmassage | Nej |
| Massagemunstycke | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Antal Dörrar | 2 st |
| Termostat | Nej |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Takdusch | Nej |
| Vikt | 66 kg |
| EAN-nr | 7330027159645 |








